O poklade, ktorý objavil manželský pár pri Likavke sme na našom portáli informovali viackrát. Minulý rok v marci sa výstup na Predný Choč pre manželov z neďalekej dediny zmenil na dobrodružstvo. Ako v tom čase pre náš portál potvrdil starosta obce Marián Javorka, poklad našla náhodne uvedomelá osoba hlavne, čo sa týka histórie. Nájdeného pokladu sa nedotkla a ihneď privolala pamiatkárov, čo jej zabezpečilo slušný balík peňazí. Jeho hodnota je viac ako 50-tisíc eur.
Ako pre RTVS uviedol vedúci odboru archeológie Pamiatkového úradu SR, Peter Bisták osoba, ktorá nález objaví ho musí ponechať bez zmeny, zabezpečiť jeho obsah proti poškodeniu, či znehodnoteniu a musí počkať až do obhliadky, ktorú vykonajú archeológovia z Krajského pamiatkového úradu.
V tomto prípade nálezca objaveného pokladu pri Likavke zákon dodržal a nepodľahol zberateľskej vášni.
„Podarilo sa nám pozbierať a zachytiť všetky zvyšky hlinenej nádoby a dať ju zrekonštruovať,“ podotkol Martin Furman z Krajského pamiatkového úradu v Žiline.
Práve on samotný poklad a jeho kompletnú dokumentáciu odovzdal s kolegami ešte minulý rok v septembri na Pamiatkový úrad SR.
„Každá jedna z mincí mala svoj samostatný obal - spolu to bolo 1868 strieborných denárov a dva zlaté dukáty. Celková čistá váha pokladu je 1035,982 g,“ informoval Furman.
V SNM Historickom múzeu nasledovalo triedenie najstarších denárov - Mateja Korvína a Vladislava II. Jagelonskeho podľa mincových značiek. Vo februári začal Pamiatkový úrad SR správne konanie vo veci nálezného a následne sa určil znalecký posudok. Čo sa týka umiestenia pokladu, ten je v právomoci Pamiatkového úradu SR.
„Ja dúfam a pevne verím, že bude umiestený v Liptovskom múzeu,“ doplnil pre náš portál Martin Furman.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia