Poznáme najlepších chemikov, rozhodol o tom aj štekajúci vodík

Poznáme najlepších chemikov, rozhodol o tom aj štekajúci vodík

RedakciaAktuality27.5.2022

Spoločnosť Mondi SCP uzavrela ďalší ročník regionálnej súťaže REGIOCHEM, ktorá spája žiakov ôsmeho ročníka základných škôl, aby sa popasovali s úlohami z chémie. Zapojilo sa celkovo 27 štvorčlenných tímov. Do posledného tretieho kola, ktoré sa konalo v laboratóriu na Strednej odbornej škole polytechnickej, postúpilo už len päť najlepších.

Využijú duálne vzdelávanie

Spoločnosť Mondi SCP chce touto súťažou žiakom ukázať, že aj chémia vie byť zaujímavým a zábavným predmetom. „Chceme ich takýmto spôsobom pritiahnuť k technickým odborom, aby chémiu začali vnímať trochu inak a spolu s polytechnickou školou vychovávať našich budúcich zamestnancov,“ vysvetľuje Lenka Štúrová, koordinátorka súťaže v Mondi SCP.

Spolu s touto školou v rámci spolupráce v roku 2019 otvorili študijný odbor chemik operátor, ktorý je zaradený do duálneho systému vzdelávania.

„Veľa žiakov, ktorí absolvovali túto súťaž v predchádzajúcich ročníkoch, k nám aj nastúpilo do duálneho vzdelávania,“ vyjadril sa Pavol Moravčík, riaditeľ Strednej odbornej školy polytechnickej v Ružomberku.

Bol medzi nimi aj druhák Jozef Schuster. „Chémia ma bavila už na základnej škole a toto je super škola. Som rád, že som tu išiel študovať.“

Vladimír Moravčik vysvetlil, že prváci a druháci absolvujú praktické vyučovanie v dvoch krásnych moderných laboratóriách, ktoré nám vybudovalo Mondi SCP, od tretieho ročníka prebieha odborný výcvik priamo v závode. Na škole v súčasnosti študuje 27 žiakov v odbore chemik operátor, od budúceho školského roku pribudne ďalších desať.

Vodík štekal

Garantom súťaže sú dve učiteľky chémie, Helena Drobúlová z Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku a Jana Júdová zo Strednej odbornej školy polytechnickej, ktorá je zároveň aj hlavná inštruktorka duálneho vzdelávania v Mondi SCP. Spoločne pripravili pre žiakov rôzne úlohy na tému Vodík.

„Súťažiaci riešia rôzne zaujímavé teoretické ale aj praktické úlohy. Pri pokuse pripravili reakciu zinku a kyseliny chlórovodíkovej, pri ktorej vzniká vodík. Ten zapálili, čo sa prejavilo zvukom podobným štekaniu,“ opisuje pokus Drobúlová.

Zdôraznila, že súťaž je o tímovej spolupráci. Deti sa musia naučiť aj niečo naviac, nie len to, čo im povedia v škole. Informácie hľadajú aj na internete.

Vyhrali zaujímavé ceny

„Na strednej škole chcem ísť smerom elektrotechniky, ale chémia je pre mňa veľmi zaujímavá a zábavná. Súťažiť je sranda a poučné. Prišli sme si po prvú cenu, notebook,“ povedal sebavedome po pokuse Lukáš Cárach, zo ZŠ Zarevúca.

Nakoniec mal pravdu a jeho tím BRaInS zo ZŠ Zárevúca zvíťazil. Tesne za nimi skončili Zemiačiky z rovnakej školy, získali elektrokolobežky. Na treťom mieste sa umiestnil tím Brejndedi zo ZŠ sv. Vincenta, odniesli si instantný fotoaparát. Naprázdno neodišli ani posledné dva tímy, získali bezdrôtové slúchadlá.

„Deti sú nadšené, zabavili sa pri tom, niečo nové naučili, veľkou motiváciou pre nich boli určite aj ceny. Veľmi sa mi tiež páči, že to nie je len taká bežná vedomostná súťaž. Tu musia žiaci pridať aj niečo navyše, a to hlavne kreativitu a tímovosť, čo ich už teraz pripravuje na budúci život, kde budú musieť spolupracovať aj v práci“, povedala Soňa Kenderová, učiteľka zo ZŠ Zárevúca.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia