Otázka o živote medveďov v našom regióne je stále aktuálna. Tentokrát sme sa s riaditeľom Mestských lesov Ružomberok, Milanom Šlávkom porozprávali o tom, ako je to s medveďmi počas ich zimného spánku.
Na území, ktoré obhospodarujú Mestské lesy s.r.o., čo predstavuje približne 6950 ha, aktuálne evidujú pohyb asi 25 medveďov. To je však vraj dosť premenlivé číslo, keďže medvede migrujú a menia svoje teritóriá.
Prípravou na zimný spánok je podľa Šlávku najmä nahromadenie čo najväčšieho množstva tukových zásob. Aj preto je pohyb medveďov v jeseni pri vyhľadávaní potravy taký intenzívny. Medvede si tiež pripravujú brloh. Najmä samice, ktorým sa cez zimu majú narodiť mláďatá, si ho často vystielajú machom alebo rôznymi vetvičkami.
Zimným brlohom, v ktorom medveď trávi zimný spánok môže byť jaskyňa, skalná puklina alebo diera vo svahu, ktorú si medveď sám vyhrabal a prikryl ju napríklad haluzinou. Dĺžka zimného spánku je približne 90 až 120 dní. Trvá väčšinou od druhej polovice novembra do polovice marca, no závisí to aj od prírodných podmienok a počasia. V tomto roku to podľa riaditeľa Mestských lesov, môže byť vzhľadom na teplý charakter počasia aj o pár dní neskôr.
Pýtali sme sa aj na to, či je šanca, že v zimnom období stretneme v lese medveďa. „U medveďa ide o tzv. nepravý zimný spánok a tak sa občas môže stať, že sa prebudí a vyjde z brloha. Stáva sa to napríklad v čase odmäku, keď mu do brloha natečie voda z roztopeného snehu. Zaujímavosťou je, že na rozdiel od iných živočíchov, ktoré upadajú do zimného spánku, medvede si udržujú pomerne vysokú telesnú teplotu a ich stav má teda bližšie k normálnemu nočnému spánku ako k hibernácii,“ priblížil Šlávka.
Prebudenie zo zimného spánku znova závisí od prírodných podmienok, ale spravidla medvede brlohy opúšťajú v polovici marca. Väčšinou ich čaká hostina, keďže po tuhšej zime je v lese aj pomerne dosť uhynutých zvierat, ktoré sú v značnej miere ich jarnou potravou.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia