Pozor! Na sčítanie máte ešte 7 dní

Pozor! Na sčítanie máte ešte 7 dní

RedakciaAktuality23.3.2021

V Ružomberku sa sčítalo už viac ako 73% obyvateľov. Pridať by mali najmä obyvatelia ružomberských sídlisk. Sčítanie obyvateľstva je možné urobiť elektronicky do 31. marca. Od 1. apríla mesto spustí sčítanie prostredníctvom asistenčných služieb prioritne pre starších, imobilných a ľudí, ktorí nepoužívajú internet.

Štatistický úrad SR chce obyvateľov upozorniť na zákonnú povinnosť. Sčítania obyvateľov, ktoré práve prebieha a končí 31.3.2021. Samosčítanie je vzhľadom na zlú pandemickú situáciu maximálne bezpečné z pohodlia vášho domova. Sčítať sa môžete prostredníctvom svojho počitača, tabletu alebo mobilného telefónu na stránke www.scitanie.sk

Obyvatelia, ktorí sa nemôžu sčítať elektronicky sami, ani s pomocou blízkej osoby, môžu neskoršie využiť asistované sčítanie, o ktorom Vás budeme informovať podľa pokynov Štatistického úradu.

Všetko vyplníte elektronicky

Rozhodujúcim okamihom sčítania je polnoc z 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021. K tomuto okamihu sa musia vzťahovať údaje zisťované počas doby sčítania obyvateľov, domov a bytov, teda údaje, ktoré obec alebo obyvateľ uvedie v sčítacom formulári.

Teda nezapočítavajú sa deti narodené po tomto dátume. Započítajú sa všetci živí k 31. decembru, aj keď v tomto roku zomreli. Napríklad dieťa narodené 30. januára sa nezapočíta, ale osoba, ktorá zomrela 21. januára, sa započíta.

Formuláre aj vysvetlivky sú v slovenskom jazyku a v jazyku národnostných menšín - maďarčine, rómčine, ukrajinčine, rusínskom jazyku, v nemčine, angličtine, francúzštine. Sú prispôsobené aj pre nevidiacich a slabozrakých.

Tentoraz ide o prvé čisto elektronické sčítanie. „Aj vzhľadom na pandémiu je absolútne bezpečné, pretože samosčítanie sa deje z pohodlia domova obyvateľa, nikto nemusí prísť k nemu domov a nikto ho svojou prítomnosťou neohrozí na zdraví,“ uviedla pre TASR hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia