POZOR! V okolí cintorína sa pohybujú medvede

POZOR! V okolí cintorína sa pohybujú medvede

RedakciaAktuality5.6.2023

"Minulý týždeň sme na Mestskom cintoríne v Ružomberku zaznamenali porozbíjané svietniky, porozhadzované kvety a poničené dekorácie. Mestská polícia na mieste posilnila hliadky, keďže prvotný odhad bol, že ide o činnosť vandalov. Po včerajšiu je však jasné, že za neporiadkom na cintoríne stojí medvedica s mladými, ktorej výskyt bol zaznamenaný v okolí cintorína. V nedeľu 4. júna bol na miesto privolaný aj Zásahový tím pre medveďa hnedého, v pondelok večer bude v práci pokračovať. Aktuálne situáciu v spolupráci s vedením mesta a správcom cintorína – Technickými službami Ružomberok riešia," napísalo k situácii ohľadom medveďa mesto na svojom Facebooku.

Podľa zistení portálu Žijem v Ružomberku sa v okolí cintorína pohybuje až päť medveďov. „Zásahový tím videl matku s dvoma medvieďatami a dva mladšie dospelé kusy. Snažili sa ich vyplašiť zvukovými signálmi, využili aj streľbu paintballom. Dnes večer bude v práci pokračovať,“ povedal hovorca mesta Vladimír Miškovčík. Dodal, že odborníci na medveďa dali urobiť rozbor sviečok na hroboch a zistili, že niektorí výrobcovia do nich pridávajú aj tuk živočíšneho pôvodu, čo medvede láka.

Mesto sa do vyriešenia situácie rozhodlo prijať niekoľko opatrení. a prosí o ich rešpektovanie z dôvodu bezpečnosti:

  1. Mestský cintorín, ktorý bol doteraz prístupný nepretržite, bude vo večerných hodinách od 19.00 hod. do 8.00 hod. uzatvorený.
  2. Posilnená bude v okolí činnosť hliadok Mestskej polície Ružomberok.
  3. Medvede lákajú na hroby parafínové sviece, žiadame preto návštevníkov cintorína, aby ich do odvolania nepoužívali.
  4. V prípade, ak to nie je úplne nevyhnutné, obmedzte návštevu cintorína vo večerných hodinách.
  5. Niekoľko zásad správania pri strete s medveďom hnedým poskytuje zásahový tím na svojej stránke https://zasahovytim.sopsr.sk. Zhrnuté sú na obrázku nižšie.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia