Pozrite, ktoré elektrokolobežky a elekrobicykle musia mať povinné zmluvné poistenie

Pozrite, ktoré elektrokolobežky a elekrobicykle musia mať povinné zmluvné poistenie

RedakciaAktuality3.8.2024

Novinka platí od 1. augusta, týka sa malých elektrických vozidiel s konštrukčnou rýchlosťou presahujúcou 25 km za hodinu alebo tých, ktoré sú ťažšie ako 25 kg, ale zároveň ich konštrukčná rýchlosť prevyšuje 14 km/hod.

O tom, že elektrokolobežka môže dosiahnuť vysokú rýchlosť, svedčí prípad z júla 2023. Policajti zastavili v mestskej časti Liptovský Mikuláš-Demänová vodiča elektrokolobežky, ktorý sa po dedine preháňal rýchlosťou 118 km/h.

Do kategórie oslobodených od platenia PZP patria elektrokolobežky, elektrobicykle, segwaye alebo golfové vozíky. Nepatria tam bicykle, kolobežky, trojkolky, štvorkolky, ktoré sú poháňané výlučne ľudskou silou. Rovnako sú na tom aj elektrické invalidné vozíky, slúžiace osobám, ktoré sú zdravotne postihnuté a e-vozidlá pohybujúce sa výhradne po súkromnom pozemku, neprístupnému verejnosti.

Zaplatíte približne 30 eur

Povinné poistenie pokrýva škody, ktoré spôsobia majitelia e-vozidiel svojou prevádzkou niekomu inému. Uzatvorené je na osobu a konkrétne vozidlo. Potrebné sú výrobné technické údaje, na základe ktorých vie poisťovňa identifikovať vozidlo, teda výrobné číslo vozidla prípadne jeho motora, jeho výkon v kW, hmotnosť. Uzatvoriť ho zatiaľ môžete v troch poisťovniach, Allianz, Generali a Uniqa. Suma sa pohybuje od 25 do 35 eur, závisí od druhu a parametrov vozidla. Ak si povinnosť uzavrieť PZP neslníte, môžete dostať pokutu do päť tisíc eur.

„Pre daný druh vozidla sme zatiaľ nastavili jednu kategóriu základnej sadzby, ktorá predstavuje približne 26 eur,“ informuje Michal Nestarec z oddelenia poistenia motorových vozidiel UNIQA.

Uniqa na svojom webe informuje, že majiteľom e-kolobežiek, ktoré nemusia mať uzatvorené PZP stačí, ak majú uzatvorené poistenie domácnosti. V rámci poistenia zodpovednosti príslušníkov domácnosti majú poistené aj škody na zdraví či majetku, ktoré spôsobili svojou jazdou. Škodu v takom prípade za nich uhradí poisťovňa.

Polícia nemá ako overiť PZP

Vodič e-vozidla dostane po uzatvorení PZP bielu kartu. Tou sa preukáže, ak ho zastaví policajt. Ale čo ak vodič bude tvrdiť, že poistenie nemusí mať, pretože vozidlo nespĺňa podmienky na jeho uzatvorenie? Môže policajt žiadať dokument, ktorý to dokáže? Toto nie je úplne jasné.

Ak áno, môže nastať problém, pretože viaceré vozidlá nemajú uvedené všetky potrebné údaje. Navyše je tu priestor pre podvodníkov, ktorí si vytvoria dokumenty na mieru. Ale tak isto si môžu vyrobiť a vytlačiť aj bielu kartu, policajti nemajú ako zistiť, či je pravá a či vozidlo má naozaj uzatvorené PZP. Ale to sa týka aj motorových vozidiel. Polícia nemá prístup do databáz poisťovní.

Pri elektrobicykloch často chýba váha, doteraz ju nikto nevyžadoval. „Najťažší elektrobicykel značky Specialized váži do 23 kilogramov, ale ide väčšinou o údaj veľkosti M,“ povedal predajca Michal Škvarka. Veľkosť S je ľahšia, L a XL sú naopak ťažšie. Škvarka upozorňuje, že sú značky, ktoré presahujú limit 25 kilogramov. 

U väčšiny elektrobicyklov je od výroby obmedzenie rýchlosti nastavené na 25 km/h tak, aby spĺňali normu pre prevádzku na pozemných komunikáciách a boli podľa zákona posudzované ako bicykel. Pri prekročení tejto rýchlosti sa asistencia motora automaticky vypne, ale šliapaním môžete dosiahnuť vyššiu rýchlosť. Horšie je to s váhou, limit 25 kilogramov doteraz nikto neriešil, lebo nemusel.

Existujú aj rýchlejšie elektrobicykle dosahujúce rýchlosť do 45 km/h. Pre ne ale platia rovnaké pravidlá ako pre motocykle a skútre a šoféri tu potrebujú špeciálne oprávnenie a musia byť vybavení stanovenými pomôckami, napríklad prilbou.

PZP upravuje zákon 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Znenie zákona TU

Policajti Okresného dopravného inšpektorátu v Liptovskom Mikuláši zistili 8. júla 2023 v mestskej časti Liptovský Mikuláš-Demänová priestupok vodiča elektrokolobežky, ktorý prekročil najvyššiu dovolenú rýchlosť v obci 50 km/h. Po dedina sa preháňal rýchlosťou 118 km/h.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia