Pozvánka do Liptovského múzea

Pozvánka do Liptovského múzea

RedakciaAktuality7.11.2022

Liptovské múzeum v rámci cyklu Príbeh nášho múzea pripravilo ďalšiu prednášku s názvom Kto býval na Rohačke pred Keltmi?

„Už predtým som sa venovala tejto problematike v Príbehu nášho múzea, keď išlo o prezentáciu špeciálnych nálezov a náleziska. Aktuálna prednáška je venovaná náleziskovej situácii z roku 2020. Podarilo sa mi nájsť jednu veľmi peknú stopu, s reprezentatívnymi predmetmi. Čo je však zvlášť dôležité, išlo aj o spálené organické zvyšky. Tento materiál bol odobratý a následne vzorky spracované. Máme dáta, ktoré nás navedú priamo na nejakú časovú os,“ povedala pre náš portál archeologička Liptovského múzea Simona Sliacka.

Úvodnú prednáška (trvať má asi 40-50 minút), ktorú má S. Sliacka na starosti s expertom archeologického datovania Petrom Bártom, sa v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku uskutoční zajtra (8. novembra) o 16. hod. Druhá bude v stredu (9. novembra) v Múzeu Čierny Orol v Liptovskom Mikuláši a tretia vo štvrtok (10. novembra) v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku. Aj v týchto expozíciách poobede o štvrtej hodine. Ide o projekt, ktorý je realizovaný za pomoci Fondu na podporu umenia. „Kto nestihne prednášku, môže s danou problematikou oboznámiť v rámci malej výstavy, kde archeologické vrstvy budú doplnené aj veľkými panelmi,“ dodala S. Sliacka.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia