Prázdninové Remeslo má zlaté dno vo Vlkolínci zaujalo množstvo návštevníkov

Prázdninové Remeslo má zlaté dno vo Vlkolínci zaujalo množstvo návštevníkov

RedakciaAktuality5.9.2021

Počas deviatich víkendov mohli návštevníci Vlkolínca obdivovať prácu piatich rôznych remeselníkov z blízkeho okolia, ktorí návštevníkom predviedli, ako sa vytvára kroj, vyšívajú ozdoby, drôtujú ozdoby, vyrábajú svadobné ozdoby hlavy, vyrezávajú výrobky z dreva či vytáčajú nádoby z hliny. Prácu krojárky, drotárky, rezbára, hrnčiara a výrobu party počas osemnástich dní videlo viac než 8000 návštevníkov Vlkolínca. Z toho bolo viac než 1500 cudzincov, ktorí boli pre letné obmedzenia s cestovaním poväčšine zo susedných Čiech a Poľska.

Návštevníci počas prezentácií často diskutovali s remeselníkmi o ich remesle a tiež ich zaujalo to, ze Vlkolínčania v minulosti museli ovládať viacero remesiel, aby mohli plnohodnotne žiť v osade, ktorá je od okolitého sveta izolovaná. Dozvedeli sa, akou formou si obyvatelia tejto podhorskej osady museli vyrobiť veci pre bežnú potrebu a tiež mohli vidieť na vlastné oči, že nie všetko je jednoduché a vyžaduje si to čas a sústredenie. Malí návštevníci si uvedomili, že bežné veci, ktoré berieme ako samozrejmosť, napríklad tanier či lyžicu, si v časoch minulých ľudia museli vyrobiť sami a nebolo to vždy jednoduché. Tvrdá práca a hodiny sústredenia pri práci so základnými surovinami ako je drevo, hlina, drôt a textílie, bola v minulosti bežnou súčasťou života obyvateľov Vlkolínca či severného Slovenska.

Nejeden návštevník od remeselníka odchádzal nielen s novými vedomosťami, ale aj s nápadmi, čo a ako by ozdobilo jeho príbytok, prípadne už s hotovým výrobkom, ktorý bude pripomínať jeho návštevu Vlkolínca. Poniektorým sa pošťastilo si aj niečo vyrobiť a svoje dielo si odniesli domov. Asi najviac sa tešili deti z práce s hlinou, pri ktorej prišli na to, že vytočiť niečo z hliny nie je vôbec jednoduché a je potrebných veľa pokusov, kým prídu na to, ako to robiť správne. Starších návštevníkov zaujala najmä práca s drôtom, ktorá je veľmi precízna a presná. Pri sledovaní práce drotárky a z jej rozprávania si pozorovatelia a načúvajúci uvedomili, že ohyb drôtu o jeden či dva milimetre vedľa dokáže pokaziť celé dielo.

"Sme radi, že aktuálna situácia nám umožnila namiesto veľkých podujatí návštevníkom spestriť pobyt vo Vlkolínci takouto formou," informuje o prezentáciách remesiel Milan Kolčák, vedúci Informačného centra Ružomberok. Prezentácie remesiel vo Vlkolínci organizujeme už viac rokov a veríme, že v nich budeme môcť pokračovať aj naďalej, a hlavne aj mimo letnej sezóny, dopĺňa Kolčák.

Návštevníci veľmi uvítali možnosť zoznámiť sa s pracovnými postupmi remeselníkov a dozvedeli sa také pikošky, ako napríklad že svadobná ozdoba hlavy "parta" niekedy vážila aj 12 kilogramov, či príhody z kopania hliny, hľadania vhodného dreva na vyrezávanie či úprav krojov. "Jediné, čo nám návštevníci vytýkali bolo to, že prečo prezentácie remesiel nerobíme ešte častejšie a tiež mimo víkendov, na čo sme im prisľúbili, že sa určite polepšíme a remeselníkov, ktorí zväčša majú voľný čas len počas víkendov, presvedčíme o tom, aby prišli aj cez týždeň," dopĺňa Barbora Kupčová z Domu UNESCO Vlkolínec, kde ukážky remesiel prebiehali.

"Vydarené ukážky prác remeselníkov počas tohto leta ešte nekončia, pretože v sobotu 11. septembra 2021 sme pre návštevníkov Vlkolínca pripravili podujatie plné remesiel a remeselníkov s trochou hudby, pod názvom Remeslobranie vo Vlkolínci, na ktorom ste všetci srdečne vítaní," dodáva Gabriela Demčáková, vedúca oddelenia regionálnej politiky Mestského úradu v Ružomberku.

Ukážky práce remeselníkov pre návštevníkov pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu región Liptov, Mesto Ružomberok, Informačné centrum Ružomberok a Dom UNESCO Vlkolínec, ktorých zriaďovateľom je Kultúrny dom Andreja Hlinku a.s.

Prezentácia remesiel prebiehala s myšlienkou #ObjavUdržateľnéSlovensko, pri ktorej je jedným z hlavných cieľov využitie toho, čo je miestne a tradičné v konkrétnom území. Preto sa vo Vlkolínci prezentovali miestni remeselníci s remeslami, ktoré majú na území dolného Liptova dlhoročnú históriu.

(ts)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia