Prázdninový týždeň plný radosti a pohybu

Prázdninový týždeň plný radosti a pohybu

RedakciaAktuality24.2.2023

Už v sobotu v prvý prázdninový deň v Kráľovstve Hrabovo vystúpi ľudová hudba Hravé struny, ktorú tvoria muzikanti z Liptova. Na svojich priaznivcov sa tešia od 17. 30 h. Tam o deň neskôr, ale v rovnakom čase, sa predstaví ružomberská speváčka Natália Hulejová.

Milovníci ľadovej vody si prídu na svoje v nedeľu 26. februára o 13. 00 h v Hrabovskej vodnej nádrži, kde sa uskutoční Regionálne zimné plávanie. Ak chcete húfne vkĺznuť do vody, tak musíte prísť v predstihu, lebo plávanie trvá len niekoľko minút. Informoval Ľubomír Lauko člen Belanských ľadových medveďov a spoluorganizátorov podujatia. Zväčša tam prichádzajú otužilci z regiónov Liptova a Oravy.

Dosť pohybu čaká aj na účastníkov nedeľňajších turistických akcií. Jednu z nich pripravuje Turistický klub Liptovské Sliače. Ich cieľom je vychádzka z obce Chrasť nad Hornádom k prírodnému útvaru Šikľavá skala. Odchod: o 8:00 hod. Klub slovenských turistov Ružomberok organizuje na 26. februára výstup na Ďumbier. Povedie od parkoviska pri chate Trangoška (1120 m) – po zelenej značke zo začiatku lesným zľadovateným chodníkom kráčame na Halašovu jamu a stadiaľto začíname strmo stúpať zľadovateným žľabom na sedlo – rozbočku ku chate. Najvyšším bodom na trase bude vrch Ďumbier 2034 m n.m. Počas túry navštívia aj Chatu generála M. R. Štefánika.

Na prázdninujúce deti nezabudla ani Galéria Ľ. Fullu (GĽF), ktorá v utorok 28. februára organizuje tvorivú dielňu pre deti od šesť rokov. V tieni svetla objavíme premenu „White Cube“ na Light Cube. Posvietime si na výtvarný jazyk a vytvoríme si hravé novotvary inšpirované Fullom, ktoré uvedieme do pohybu, láka malých milovníkov umenia Andrea Kapráliková. Rezerovať si môžete miesto na: andrea.kapralikova@sng.sk. Podujatie nazvané V tieni svetla sa uskutoční od 10. 30 h.

Liptovské múzeum pozýva všetkých záujemcov o kreatívne tvorenie na ďalšie stretnutie z cyklu Kreatívne v múzeu. Ich lektorka Ľubica Drusková pripravila pre návštevníkov paličkovanú techniku. Informácie o uvedenej akcii získate na: 0907 847 232, e-mail: lubica.druskova.kvc@liptovskemuzeum.sk.

Pre deti, ktoré sa chcú počas prázdnin aj niečo naučiť je pripravený na 2. marca prázdninový wokrsochop: Tvorivé dielne – technika macramé. Inak sa nazýva aj drhanie, pri ktorej sa zo šnúry splietajú uzly bez pomoci ihlíc a háčikov. Jej účastníci si môžu pomocou nej vytvoriť opasky, šperky, náramky, dekorácie. Centrum voľného času Elán upozorňuje záujemcov, že ich počet je obmedzený. Preto je vhodné prihlásiť sa-mailom na: cvcrbkkultura@gmail.com alebo na tel. čísle 0914 335 969. Akcia sa uskutoční v Športová hala T18 - CVČ Elán v Ružomberku (ul. Plavisko 47) od 13. 00 h.

Prvý marcový deň v GĽF nájdu jej návštevníci odpoveď na otázku, že či môže medzi malou myškou a veľkým lišiakom vzniknúť naozajstné priateľstvo? Získajú ju po vzhliadnutí animovaného filmu Myši patria do neba, ktorý uvedú od 14. 00 h. V galérii sa uskutoční o deň neskôr (2. marca) podujatie Pohyblivé obrázky 2. Tvorivú dielňu Pohyblivých obrázkov otvoria o 10. 30 h. O deň neskôr bude patriť GĽF divadelnému predstaveniu. Malý herci si prinesú vlastné rekvizity, kostýmy a charaktery. Hrať budú pred aktuálnou scénografickou inštaláciou Fullových scén. Prihlásiť sa môžete tu: zuzana.hruskova@sng.sk. Uvedený priestor bude v sobotu 4. marca patriť tvorivej dielni, ktorú organizátori pomenovali Maľovanie hudbou. Pôjde o pokračovanie podujatia z minulého mesiace, keď sa deti pokúsili namaľovať hudobnú skladbu a zistili sme, že je to mimoriadna výzva, ktorá si zaslúži viac pozornosti. Prázdninové podujatie pripravila GĽF v spolupráci so Spoločnosťou Kolomana Sokola. Rezervovať miesta si môžete na: petra.feriancova@sng.sk.

Kráľovstvo Hrabovo predposledný prázdninový deň pozýva na vystúpenie kúzelníka Lukyho a koncert Paci Pac. Program sa začne o 16. 00 h. Počas dňa bude pre deti pripravený animačný program. Tam v nedeľu 5. marca sa uskutoční koncert gitaristu a speváka Lukáša Pialu, ktorý sa predstaví publiku od 17. 30 h.

Na svojich detských priaznivcov nezabudlo ani ružomberské kino Kultúra, ktoré pre nich prichystalo niekoľko zaujímavých filmov. K nim patria Múmie/Mummies (25. februára o 15. 00 h), Kocúr v čižmách (1. marca o 17. 00 h), Bella a Sebastián: Nová generácia (3. a 5. marca o 17. 00 h), Múmie (4. marca o 15. 00 h).

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia