Pre deti v Stankovanoch pripravili Výtvarne dni

Pre deti v Stankovanoch pripravili Výtvarne dni

RedakciaAktuality2.8.2023

Lektorky Petra Belková a Júlia Mošpanová si pre deti pripravili aktivity od maľovania, kreslenia, až po vyrábanie svietnikov zo slaného cesta, vejárov z papiera, náramkov a rôznych iných techník, ktoré si deti mohli vyskúšať. Výtvarných dní sa zúčastnilo približne 30 detí vo veku od 4 do 15 rokov.

Nápad zorganizovať Výtvarne dni v obci, priniesla lektorka Petra Belková. „Keď som s deťmi chodila cez leto do mesta Ružomberok, videla som, že určité dni mali vyhradené na kreslenie a maľovanie na stojanoch pred Liptovským múzeom. Mne aj našim deťom sa to veľmi páčilo. Bolo to verejné podujatie, no mne bolo ľúto, že sa k tomu bežné deti len tak z našej dediny nedostanú. Tak sme si povedali, že to zorganizujeme aj u nás.“

Pripravených bolo 24 stojanov, kde si deti mohli skúsiť maľovať akrylovými farbami, okrem toho si mohli vyskúšať aj iné tvorivé aktivity ako napr. cesto na výrobu svietnikov, papierové vejáre, strašidielka tvorené tušom, výrobu zvieratiek na štipce, pletenie náramkov, a mnohé ďalšie. „Očakávali sme nižšiu účasť, lebo dopredu sa prihlásilo len 12 deti. Avšak prvý deň prišlo 26 detí a ďalšie dni ich bolo cez 30. Zúčastnili sa deti aj z okolitých dedín a mesta, čo nás veľmi potešilo. Deti sa do tvorenia úplne vložili a vznikli naozaj krásne diela. S celou akciou mi pomáhala lektorka Mgr. Júlia Mošpanová, ktorá učí na základnej umeleckej škole výtvarnú,“ hovorí lektorka Petra Belková.

Výtvarne dni sprevádzalo slnečné počasie, a z detí sa stali naozajstní umelci, maliari a maliarky. Ich umelecké diela boli následne vystavené v oknách Obecného úradu „Celú akciu hodnotíme veľmi pozitívne. Niektoré deti, ktoré doma nekreslia boli samé zo seba prekvapené. Jedno dievčatko mi povedalo, že sa cíti ako ozajstná maliarka. Ak sme prebudili nejaké talenty, tak to malo určite veľký význam. Podľa ohlasov deti aj rodičov, by sme radi udalosť zopakovali aj v ďalších rokoch. Najkrajšie bolo sledovať radosť detí, a to ako pod ich rukami vznikali umelecké diela,“ dodáva Petra Belková.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia