Pre seniorov poskytli 25 tisíc rúšok

Pre seniorov poskytli 25 tisíc rúšok

RedakciaAktuality13.11.2020

O adresnej pomoci, ktorú vyčlenil holding Eco-Investment ešte počas prvej vlny pandémie pre domovy sociálnych služieb i nemocnicu sme informovali TU.

V týchto dňoch spoločnosť opäť podáva pomocnú ruku prostredníctvom občianskeho združenia (OZ) Ružomberčan.

„Rúško sa stalo neodmysliteľnou súčasťou nášho odevu a je jedným z aktívnych ochranných prostriedkov proti šíreniu nákazy novým koronavírusom,“ začína hovoriť o pomoci v podobe týchto ochranných prostriedkov zakladajúca členka OZ Ružomberčan Jana Streitová.

„Zásielku 25-tisíc rúšok poskytnutú našim donorom Milanom Fiľom sme distribuovali do 9 zariadení pre seniorov a dlhodobo chorých v okrese Ružomberok. Pomoc sme tiež poskytli seniorom a sociálne slabým občanom prostredníctvom starostov obcí,“ doplnila Streitová.

Zariadenia spotrebúvajú obrovské množstvo ochranných pomôcok

V centre sociálnych služieb ViaVitae je aktuálne 36 klientov a v súčasnosti fungujú v karanténnom režime. Opatrovateľky sú zatvorené v zariadení spolu s klientmi už druhý týždeň. Rozdelené to majú podľa zón – v červenej fungujú pozitívne testovaní zamestnanci s pozitívnymi klientmi, v zelenej zdraví zamestnanci so zdravými klientmi. Riaditeľka zariadenia Simona Pochybová preto v súčasnosti víta každú pomoc. „Teraz míňame veľké množstvo osobných ochranných pomôcok, dezinfekcie, i rúšok. Sú to všetko obrovské množstvá, preto sme vďační za každú pomoc,“ uviedla Simona Pochybová s tým, že pri klientoch využívajú aj respirátory. „Zamestnanci si pod respirátor dávajú aj rúška, aby ochránili našich klientov a nenakazili ich, pretože sa nám stalo, že zamestnanci boli pozitívni, ale nemali žiadne príznaky,“ vysvetľuje Pochybová.

Pomoc v neľahkej situácii – keď sa pozitívne testovaní zamestnanci starajú o pozitívnych klientov

„Aj túto pomoc, ktorá nám bola prejavená zo strany OZ Ružomberčan a Milana Fiľa si veľmi vážime. Je to pokračovanie dlhoročnej podpory, ktorou sa snaží nám a našim klientom uľahčiť život, či už ide o mentálne postihnuté deti a dospelých, alebo o seniorov. V tejto ťažkej situácii rozširovania ochorenia COVID-19 to veľmi oceňujeme, pretože hlavná skupina prijímateľov našich služieb sú seniori, ktorí sú najohrozenejšou skupinou. Akákoľvek pomoc nám v týchto časoch, v ktorých máme obrovské výdaje na dezinfekciu a osobné ochranné pracovné pomôcky príde vhod a sme za ňu veľmi vďační,“ uviedol riaditeľ Centra sociálnych služieb Trojlístok, Anton Machola.

V súčasnosti fungujú v režime uzatvoreného zariadenia, majú pozastavené návštevy i pohyb seniorov. Ako ďalej uviedol, mnohí zamestnanci boli pozitívne testovaní po prvom kole celoplošného testovania. „Boli sme odkázaní fungovať systémom, že pozitívne testovaní zamestnanci sa starali o pozitívnych klientov. Mnohí pritom boli bezpríznakoví, ale vypadávali nám aj príznakoví. Prešli sme si tiež typickými problémami, pretože niektorí sa zľakli, hodili sa na PN-ky. Tým, ktorí zostali patrí moja vďaka a dávam klobúk dolu pred ich statočnosťou,“ doplnil.

Plošné testovanie ovplyvnilo mnohých

Poskytnuté rúška pre Centrum sociálnych služieb Likava privítala aj riaditeľka zariadenia Dagmar Švecová: „Veľmi oceňujeme takúto pomoc, ktorá prispeje k zabezpečeniu zdravia a podpore chodu prevádzky v tomto období. Môžeme tak pre zamestnancov a klientov zabezpečiť dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení a tiež aj potrebnú ochranu zdravia.“ Na základe plošného testovania mali tri oddelenia v karanténe, v súčasnosti zostáva v karanténe ešte jedno z nich. Z oddelení, na ktorých sa potvrdili pozitívne prípady zostala časť zamestnancov v domácej karanténe a boli vytvorené špeciálne tímy, ktoré sa zostali starať o klientov v karanténe a v zariadení aj prespávali.

Podporu obci v neľahkom období ocenil aj starosta Liskovej, Jozef Murina: „Chcem sa poďakovať, že ani v týchto ťažkých časoch sa nezabúda ani na obce. Určite tieto ochranné pomôcky využijeme v prospech našich obyvateľov, napríklad aj pri rôznych stretnutiach.“

Holding Eco-Investment je jednou z firiem, ktoré vyčlenili finančné prostriedky na boj s koronavírusom.Spoločnosť zároveň dlhodobo podporuje región prostredníctvom Občianskeho združenia Ružomberčan, ktoré má v súčasnosti takmer desať tisíc členov.

„OZ Ružomberčan z dôvodu hygienických opatrení nemôže momentálne organizovať aktivity pre svojich členov, ale veríme, že keď budeme zodpovední a budeme dodržiavať základné hygienické pravidlá R-O-R, teda rúško odstup ruky, môžeme eliminovať šírenie ochorenia COVID-19. Pre dobro veci, pre naše zdravie a zdravie našich blízkych a priateľov by sme mali vydržať nejaký čas bez stretávania sa a organizovania spoločenských aktivít,“ konštatovala na záver Streitová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia