Pre zdravotníkov je pripravené karanténne ubytovanie i ochranné pomôcky

Pre zdravotníkov je pripravené karanténne ubytovanie i ochranné pomôcky

RedakciaAktuality9.4.2020

Stredoškolský internát Spojenej školy v Ružomberku bude slúžiť ako núdzové karanténne ubytovanie pre zdravotníkov.

Spojená škola poskytne 60 lôžok

Ako uviedla hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martina Remencová, v priestoroch internátu Spojenej školy v Ružomberku budú mať zdravotníci v karanténe obmedzený pohyb a sprísnený režim. „Stravovanie pre zdravotníkov bude zabezpečovať to zdravotnícke zariadenie, ktoré zamestnanca odoslalo do karantény. Všetky tieto úkony musia byť zabezpečené v rámci prísnych bezpečnostných a hygienických podmienok,“ doplnila.

Karanténne ubytovanie poskytne päť krajských internátov

Zdravotníci budú môcť absolvovať karanténu v piatich krajských internátoch v Žiline, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Nižnej a v Martine, kde je pripravených viac ako 500 lôžok.

„Internáty pri našich stredných školách ostali po prerušení vyučovania prázdne a tak sme ich kapacity poskytli ako núdzové ubytovanie. V prvom rade budú slúžiť zdravotníkom, ktorí musia byť izolovaní a zároveň nechcú vystaviť riziku svoje rodiny a blízkych," povedala županka Erika Jurinová.

Dostanú aj ochranné pomôcky

Zdravotníkom Žilinská župa v týchto dňoch distribuuje ochranné pomôcky. V prvej etape ich dostali najmä všeobecní lekári, pediatri a agentúry domácej starostlivosti. V súčasnosti Žilinský samosprávny kraj začína s distribúciou pomôcok do všetkých ambulancií v kraji. Zdravotníci v balíčku nájdu chirurgické masky, rukavice, či respirátory.

„Pomôcky sme rozdelili pre všetky ambulancie. S výnimkou ochranných okuliarov a jednorazového ochranného obleku, tie sme vyčlenili pre najviac ohrozené teda kontaktné ambulancie ako očná, zubná, pľúcna a podobne. Odbor zdravotníctva ŽSK zabezpečil pre zdravotníkov navyše aj bavlnené rúška a ochranné masky typu FFP2,“ povedala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

Pomoc poskytli aj dobrovoľníci

Balíčky ochranných pomôcok župa distribuuje počas tohto týždňa. Putujú do viac ako 2100 ambulancií v Žilinskom kraji.

„Kolegovia z úradu niekoľko dní intenzívne pripravovali balíčky na pomoc zdravotníkom, ktorí pre nás všetkých pracujú v prvej línii. Veľmi nám pomáhali aj dobrovoľníci, ktorí sa prihlásili do našej databázy,“ povedala županka Erika Jurinová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia