Prečo cvičiť jogu? Odpovie vám inštruktor jogy Jaroslav

Prečo cvičiť jogu? Odpovie vám inštruktor jogy Jaroslav

RedakciaAktuality21.6.2022

Prvý letný deň, ktorým je 21.jún sa už niekoľko rokov celosvetovo oslavuje aj ako Medzinárodný deň jogy. Tento deň vyhlásený UNESCOM ukazuje, čo dala joga svetu. V dnešnom uponáhľanom svete plnom stresu potrebujeme rovnováhu a harmóniu medzi našim vnútorným svetom a tým okolo nás. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s cvičiteľom jogy Ing. Jaroslavom Neplechom.

Ako a kedy ste sa dostali k joge a prečo ste ju začali cvičiť?

S Jogou som začal keď som mal 25 rokov, ale v rámci pracovného vyťaženia som prestal cvičiť. Opäť som začal vo veku 45 rokov. Tentokrát z dôvodu bolestivosti chrbta. Manželka sa pridala.

Joga má viacero druhov, ktorému sa venujete vy?

Venujeme sa Systému Joga v dennom živote, autorom tohto systému je Swámi Mahešvarananda. Je to úplný systém prispôsobený nášmu západnému štýlu života. Zahŕňa fyzické a dychové cvičenia, relaxáciu a kto má záujem aj meditáciu. Pôsobí na všetky štyri oblasti nášho zdravia, fyzické, mentálne, sociálne, spirituálne.

Prečo ste sa rozhodli následne stať inštruktorom jogy, a kde všade ju precvičujete?

Inštruktormi jogy sme sa rozhodli stať preto, že joga pozitívne ovplyvnila náš spoločný život. Tieto techniky ktoré precvičujeme sú psychosomatické, pôsobia nie len na telo, ale i na našu myseľ a dušu. Tento systém jogy je terapia, prirodzeným spôsobom lieči a uvádza do harmónie telo, myseľ a dušu. Chceme pomôcť ľudom, ktorí majú záujem, aby žili zdravšie, spokojnejšie a šťastnejšie. Najlepšia je praktická skúsenosť. Osobne precvičujeme v Martine, Stankovanoch a Ružomberku.

Je joga vhodná na cvičenie pre každého? Kedy je vhodný čas s ňou začať?

Áno, Systém JDŽ je vytvorený tak, aby ho mohol cvičiť každý nezávisle od veku, či kondície a aj ľudia s istými zdravotnými obmedzeniami. Dôležité je, aby začiatočníci cvičili pod vedením certifikovaného cvičiteľa Systému JDŽ. Vhodné je začať čo najskôr, ale nikdy nie je neskoro. V kurzoch cvičia mladí, ale aj 60 až 80 roční ľudia. Odporúčame ju cvičiť každému. Keďže ide o úplný Systém Jogy, každý tam nájde to, čo hľadá.

V čom je iná joga, ako ostatné druhy cvičenia? A ako často cvičiť?

Jogové cvičenia nepoznajú súťaživosť ani porovnávanie. Sú zamerané dovnútra a pôsobia celostne, teda zahŕňajú všetky aspekty človeka. Hovoríme im psychofyzické cvičenia, a aj to je dosť zúžený pohľad. Ich cieľom je byť zdravý, šťastný a spoločensky prospešný. Najlepšie je cvičiť každý deň.

Niektorí pokladajú jogu len za akési duchovné cvičenie, ale v skutočnosti sa mnoho cvikov využíva aj napr. vo fyzioterapii, je to tak?

Áno, je to aj duchovné, ale aj fyzické cvičenie, dychové a psychické proste celostné. Fyzioterapia množstvo techník z jogy prevzala.

Je o tento druh cvičenia veľký záujem?

V súčasnosti zažíva joga veľký nárast záujmu, ale chcem zdôrazniť, že pre správne praktikovanie je treba cvičiť podľa autorizovaného systému pod vedením vyškoleného cvičiteľa, ktorý prešiel niekoľkoročným výcvikom a skúškami. V Systéme Joga v dennom živote, ktorý je príkladom autorizovaného systému, trvá výcvik budúcich učiteľov jogy minimálne tri roky po tom, čo ju už niekoľko rokov praktikujú.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia