Prvý letný deň, ktorým je 21.jún sa už niekoľko rokov celosvetovo oslavuje aj ako Medzinárodný deň jogy. Tento deň vyhlásený UNESCOM ukazuje, čo dala joga svetu. V dnešnom uponáhľanom svete plnom stresu potrebujeme rovnováhu a harmóniu medzi našim vnútorným svetom a tým okolo nás. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s cvičiteľom jogy Ing. Jaroslavom Neplechom.
Ako a kedy ste sa dostali k joge a prečo ste ju začali cvičiť?
S Jogou som začal keď som mal 25 rokov, ale v rámci pracovného vyťaženia som prestal cvičiť. Opäť som začal vo veku 45 rokov. Tentokrát z dôvodu bolestivosti chrbta. Manželka sa pridala.
Joga má viacero druhov, ktorému sa venujete vy?
Venujeme sa Systému Joga v dennom živote, autorom tohto systému je Swámi Mahešvarananda. Je to úplný systém prispôsobený nášmu západnému štýlu života. Zahŕňa fyzické a dychové cvičenia, relaxáciu a kto má záujem aj meditáciu. Pôsobí na všetky štyri oblasti nášho zdravia, fyzické, mentálne, sociálne, spirituálne.
Prečo ste sa rozhodli následne stať inštruktorom jogy, a kde všade ju precvičujete?
Inštruktormi jogy sme sa rozhodli stať preto, že joga pozitívne ovplyvnila náš spoločný život. Tieto techniky ktoré precvičujeme sú psychosomatické, pôsobia nie len na telo, ale i na našu myseľ a dušu. Tento systém jogy je terapia, prirodzeným spôsobom lieči a uvádza do harmónie telo, myseľ a dušu. Chceme pomôcť ľudom, ktorí majú záujem, aby žili zdravšie, spokojnejšie a šťastnejšie. Najlepšia je praktická skúsenosť. Osobne precvičujeme v Martine, Stankovanoch a Ružomberku.
Je joga vhodná na cvičenie pre každého? Kedy je vhodný čas s ňou začať?
Áno, Systém JDŽ je vytvorený tak, aby ho mohol cvičiť každý nezávisle od veku, či kondície a aj ľudia s istými zdravotnými obmedzeniami. Dôležité je, aby začiatočníci cvičili pod vedením certifikovaného cvičiteľa Systému JDŽ. Vhodné je začať čo najskôr, ale nikdy nie je neskoro. V kurzoch cvičia mladí, ale aj 60 až 80 roční ľudia. Odporúčame ju cvičiť každému. Keďže ide o úplný Systém Jogy, každý tam nájde to, čo hľadá.
V čom je iná joga, ako ostatné druhy cvičenia? A ako často cvičiť?
Jogové cvičenia nepoznajú súťaživosť ani porovnávanie. Sú zamerané dovnútra a pôsobia celostne, teda zahŕňajú všetky aspekty človeka. Hovoríme im psychofyzické cvičenia, a aj to je dosť zúžený pohľad. Ich cieľom je byť zdravý, šťastný a spoločensky prospešný. Najlepšie je cvičiť každý deň.
Niektorí pokladajú jogu len za akési duchovné cvičenie, ale v skutočnosti sa mnoho cvikov využíva aj napr. vo fyzioterapii, je to tak?
Áno, je to aj duchovné, ale aj fyzické cvičenie, dychové a psychické proste celostné. Fyzioterapia množstvo techník z jogy prevzala.
Je o tento druh cvičenia veľký záujem?
V súčasnosti zažíva joga veľký nárast záujmu, ale chcem zdôrazniť, že pre správne praktikovanie je treba cvičiť podľa autorizovaného systému pod vedením vyškoleného cvičiteľa, ktorý prešiel niekoľkoročným výcvikom a skúškami. V Systéme Joga v dennom živote, ktorý je príkladom autorizovaného systému, trvá výcvik budúcich učiteľov jogy minimálne tri roky po tom, čo ju už niekoľko rokov praktikujú.
Stanislava Bruk Lucká
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia