Pred pohárovým vrcholom M. Fiľo, A. Panenka a J. Köstl na ružomberskej radnici

Pred pohárovým vrcholom M. Fiľo, A. Panenka a J. Köstl na ružomberskej radnici

Ján SvrčekAktuality1.5.2024

Včera (30. apríla), deň pred finále futbalového Slovnaft Cupu v Košiciach MFK Ružomberok – Spartak Trnava primátor mesta Ľubomír Kubáň prijal vo Veľkej zasadačke Mestského úradu v Ružomberku spolumajiteľa akciovej spoločnosti Mondi SCP a majoritného vlastníka futbalovej „Ruže“ Milana Fiľa, československú futbalovú legendu Antonína Panenku, Jaroslava Köstla, prvého asistenta hlavného trénera českej futbalovej reprezentácie Ivana Hašeka a uznávaného fotografa u našich západných susedov Jakuba Ludvika.

Dnes už celá táto mini výprava bude v hľadisku Košickej futbalovej arény. Milé stretnutie sa začalo vystúpením folklórneho súboru Liptov pod vedením Igora Littvu.

Životná dráha oboch osobností „koženej“ z Čiech, ktoré zavítali na ružomberskú radnicu bola spojená aj centrom dolného Liptova, čo spomenul Ľ. Kubáň. Panenka je trojnásobný laureát vtedajšej československej ankety Jedenástka roka, ktorá v Ružomberku začala písať tradíciu po zisku titulu majstrov Európy v roku 1976 v Belehrade. Niekdajší famózny záložník si zahral tiež na ešte starom ružomberskom štadióne, keď reprezentácia bola na sústredení vo Vysokých Tatrách, a to v modelovanom stretnutí „modrí“ proti „bielym“. Jaroslav Köstl na jar 2012 sa ako 22 - ročný stal športovým riaditeľom MFK Ružomberok. A potom sa začala jeho trénerská dráha ako asistenta Jindřichovi Trpišovskému vo Viktorii Žižkov, v Slovane Liberec a v Slávii Praha.

Prvý muž Ružomberka, ktorý hosťom odovzdal pamätné listy, zvlášť vyzdvihol veľké zásluhy M. Fiľa týkajúce sa rozvoju futbalu a basketbalu v meste. „V oboch športoch ide o mestský klub, tak je to v názve, ale futbal takmer úplne leží na pleciach pána Fiľa a ani basketbal by bez jeho výraznej pomoci nemal za sebou takú výnimočnú cestu,“ zdôraznil Ľ. Kubáň a „donora“ týchto klubov dekoroval bronzovou medailou, ktorú basketbalistky získali v práve skončenej sezóne v Niké extralige. „Aj takto na diaľku by som chcel zagratulovať trénerke Natálii Hejkovej k nedávnej sedemdesiatke. Je to výnimočná osobnosť, ktorá doviedla Ružomberok k dvom titulom klubového majstra Európy v rokoch 1999 a 2000 i k ďalším významným medzinárodným úspechom,“ povedal pri tejto príležitosti Milan Fiľo.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia