Pred tromi rokmi zomrel Tadeusz Zasępa, jeho odkaz pripomína dojímavý dokument

Pred tromi rokmi zomrel Tadeusz Zasępa, jeho odkaz pripomína dojímavý dokument

RedakciaAktuality18.9.2019

V septembri si Katolícka univerzita v Ružomberku (KU) pripomenie dvoch bývalých rektorov, ktorí už nie sú medzi nami. Obaja umreli v tom istom mesiaci aj roku. Dnes si pripomíname výročie úmrtia profesora Tadeusza Zasępu, ktorý zomrel 18. septembra 2016. Bol rektorom KU v rokoch 2008-2014, pričom z funkcie odstúpil po sporoch s Akademickým senátom. O tri dni, 21. septembra, si pripomenieme aj výročie úmrtia Jozefa Ďurčeka, ktorý bol rektorom univerzity v rokoch 2001-2004.

Premiéra filmu Pán rektor

Tadeuszov odkaz dokumentuje film

Ostal sám, aby iní neboli sami. Aj to je jeden z odkazov Tadeusza Zasępu - kňaza, publicistu a vysokoškolského profesora. Ako rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku pôsobil 6 rokov, najdlhšie zo všetkých rektorov.

„Ja nemám iný záujem, len slúžiť milovanému Slovensku, milovanému slovenskému národu a našej milovanej univerzite,“ prihovára sa z dokumentárneho filmu emeritný rektor.

Rovnako ľudsky sa prihováral aj študentom. Nikdy neprešiel okolo len tak, poprial nám krásny požehnaný deň a opýtal sa, ako sa dnes cítime. Spomínam si na to ako jedna z jeho študentiek. Asi rok po jeho smrti prišla dvojica mladých tvorcov, rovnako jeho študentov - žurnalistov, režisér Matúš Demko a kameraman Jakub Krška, s dojímavým dokumentom Pán rektor. Aj tvorcovia ho spoznali presne v týchto momentoch a keďže rektor bol žurnalista, počas jeho života sa vytvorilo množstvo archívnych materiálov, ku ktorým sa vo filme pridali autentické svedectvá a spomienky rodiny, priateľov a spolupracovníkov Tadeusza Zasępu.

„My sme za ním chodili ešte keď bol rektor, keď staval knižnicu, ale aj keď bol v tichu a ústraní po jeho rezignácii z funkcie rektora a dožíval svoj život. Asi niekto vyšší ako sme my si nás pripravoval na tento film,“ povedal režisér filmu Matúš Demko.

Z pohrebu (foto Martin Buzna)

Poliak pochovaný v Ružomberku

Aj napriek poľským koreňom, mal slovenské občianstvo. Jeho prianím bolo, aby bol pochovaný v Ružomberku. Ako hovorí Matúš Demko, pán rektor mal Ružomberok radšej ako mnohí Ružomberčania a ako Poliak miloval Slovensko viac ako mnohí Slováci. Dôkazom je aj video, kde si o tom spieva:

„Slovensko moje, otčina moja, krásna si ako raj, ako raj,“ znie rektorov spev z dokumentu.

Studnica podobných archívnych záberov pochádza od kameramana Jakuba Kršku. Vznikali už v roku 2009, keď Zasępu zvolili prvýkrát do funkcie rektora.

„Pán rektor bol veľmi milý človek a aj tie rozhovory a všetky veci, ktoré do dokumentu patria, boli veľmi milé a tvorili sa aj s takým vedením zhora,“ poznamenal kameraman Jakub Krška.

Stal sa inšpiráciou

Nejde ani tak o duchovný, ako o motivačný a inšpiratívny film, kde nechýba ani návšteva Čestochovej, kde žil. Tvorcovia pridali aj svedectvá členov rodiny Zasępovcov, jeho spolupracovníkov či priateľov, čo vytvorilo neoddeliteľnú spomienku na jeho ľudskú osobnosť. Okrem toho, že bol v roku 2001 nominantom na Nobelovu cenu za mier, ovládal 10 cudzích jazykov a posunkovú reč. Práve jeho osobnosť a múdrosť sú dodnes veľkou motiváciou pre všetkých.

Billboard, ktorý visel pred univerzitou po rezignácii z funkcie rektora, bol odkazom študentov k aktuálnemu vedeniu a zostave Akademického senátu

Študenti mu vyjadrovali podporu aj po rezignácii

Inšpiratívnou osobnosťou zotrval do poslednej chvíle. Bol priateľský, pokorný, čestný a napriek svojej funkcii nikdy nestratil ľudskosť. Stal sa mučeníkom pravdy, čo dokazuje aj jeho rezignácia z funkcie rektora. Dôkazom študentskej podpory bol aj bilboard pred univerzitou s jeho fotografiou a textom - Navždy náš rektor. Pre mnohých rektorom navždy aj ostal.

„To bol aj dôvod, prečo sme zvolili názov tohto filmu. Myslím, že to môže byť inšpirácia aj pre ďalších rektorov a z hľadiska jeho osobného života to tiež zaznieva v tom filme úplne jasne – odpustil, zmieril sa a celé, čo chcel, bolo šíriť viac a viac lásky a dobra po tomto svete, to je pre nás posolstvo tohto filmu. Jeden z účinkujúcich aj hovorí, že čas lásky ešte len príde,“ uzavrel režisér Matúš Demko.

Dnes si ho pripomenú tvorcovia filmu, predstavitelia KU aj veľvyslanec

Dnes si Pána rektora pripomenie poľská ambasáda a poľský kultúrny inštitút. Veľvyslanec Poľskej republiky v Slovenskej republike Krzysztof Strzałka a riaditeľ Poľského inštitútu v Bratislave Jacek Gajewski pozývajú dnes (18. septembra) o 17.00 hod. do Poľského inštitútu na Námestí SNP 27 v Bratislave na spomienkové popoludnie na profesora Tadeusza Zasępu. Počas spomienky budú premietať spomínaný dokument Pán rektor.za účasti predstaviteľov KU a tvorcov filmu.

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia