Prehliadka fotografického umenia

Prehliadka fotografického umenia

RedakciaAktuality11.9.2023

K najstarším fotografickým klubom na Slovensku patrí Fotoklub RK 1924 v Ružomberku, ktorý sa zaslúžil o zdokumentovanie života najmä v meste a v regióne Liptova. Jeho členovia už teraz sa pripravujú na oslavu svojej budúcoročnej storočnice. Pri tejto príležitosti sa uskutoční viacero fotografických podujatí.

Nevšednou pozvánkou na nastávajúce oslavy Fotoklubu RK 1924 je výstava s výstižným názvom Krok ku 100. Predstavuje vyše 170 čiernobielych a farebných snímok od 21 autorov. Títo zachytili objektívmi pamiatky, architektúru, prírodné krásy, rôzne činnosti ľudí. Sú dokumentom doby v ktorej žijeme. „Výstavu sme pripravili v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom, s Liptovským múzeom v Ružomberku a inštalovali sme ju v jeho priestoroch. Návštevníci si ju môžu pozrieť do 29. septembra,“ uviedol predseda Fotolubu RK 1924 Štefan Ižo.

Ružomberský Klub fotografov amatérov vznikol 1. októbra 1924. Hlavným účelom klubu bolo rozširovať a pestovať fotografiu nie pre živnostnícky zárobok, ale ako umenie a zábavu. Jeho poslaním je taktiež vzdelávať členov v tomto umení. Už v roku 1925 mal 41 členov. Každý týždeň sa schádzali vo vlastnej klubovni.

Významnými činmi v živote ružomberského fotoklubu boli aktivity okolo vzniku medzinárodného salónu Fotofórum a Strom.

Fotogaléria

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia