Prehliadka poľovníckych trofejí

Prehliadka poľovníckych trofejí

RedakciaAktuality14.3.2023

Predstavila najhodnotnejšie trofeje, ktoré ulovili poľovníci v revíroch v Ružomberskom okrese. V uplynulej sezóne bolo ulovených 1065 kusov úžitkovej zveri. Z nich medailové ohodnotenie získalo 29 kusov. Hodnotiteľská komisia, ktorej bol predsedom Jaroslav Demko, hodnotila 167 kusov jeleních trofejí, 63 kusov srnčích, 11 kusov diviačích, 35 kusov jazvečích, ako aj 99 trofejí z líšok. Okrem toho posudzovala po jednej trofeji rysa a medveďa, ale v týchto prípadoch išlo o ich úhyn.

Z jeleních trofejí najvyššie ohodnotenie získala 204,03 bodu, ktorú predložil Patrik Ziman z poľovného revíra (PR) Rakytov. Druhou bola trofej Egona Mertinsa, PR Likava Choč, ktorej hodnotitelia prisúdili 194,39 bodov, o niečo nižšie ohodnotenie mala jelenia trofej do Karola Kubisa, PR Komjatná ,ktorá získala 193,34 bodu.

„Súčasné poľovníctvo poľovnícky život je poznačený katarziami, ktorými prechádza celá naša spoločnosť. Nedokážeme riešiť problémy, ktoré sa za posledné roky nakopili, ale pribúdajú k tým nevyriešeným ďalšie. Len silná jednota našej poľovníckej organizácie, založenej na tradícii, kultúrnom dedičstve a vysokej odbornosti, je schopná odolávať postojom občianskych environmentálnych združení. Poľovníctvo je naša životná filozofia, naša cieľavedomá činnosť, pri obhospodarovaní a využívaní krajiny našich predkov, ale aj našich následníkov. Rozbitím rezortu pôdohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva, strácame stavovskú a odbornú oporu v ústrednej štátnej správe. V našej súčasnej spoločnosti začíname byť nechcenými a podceňovaným ohnivkom reťaze spoločenského života,“ uviedol v príhovore predseda Obvodnej poľovníckej komory (OPK) v Ružomberku Pavol Jeleník.

Prehliadku trofejí z ulovenej zveri na dolnom Liptove pripravili OPK a Slovenský poľovnícky zväz, okresná organizácia Ružomberok.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia