Prestížny fotografický salón Fotoforum prináša diela z 18 krajín

Prestížny fotografický salón Fotoforum prináša diela z 18 krajín

RedakciaAktuality7.10.2018

Autor text/foto: Tibor Šuľa

Do sútaže prišlo celkom 224 fotografií, z nich bolo 217 farebných a zvyšok čiernobielych. Snímky pochádzali od 64 autorov z 18 krajín. Najväčšie zastúpenie mala usporiadateľská krajina s 33 autormi. Okrem nich na Fotoforum prišli aj fotografie napríklad z Austrálie, Belgicka, Talianska, Rakúska a Veľkej Británie. Na výstave prezentuje svoju tvorbu 56 autorov a vystavených je 109 fotografií.

Úspešní boli aj slovenskí autori

V kategórii farebná fotografia získal zlatú medailu Medzinárodnej federácie umeleckých fotografov (FIAP) Samir Zahirovič z Bosny a Hercegoviny.

Zo slovenských autorov si najlepšie počínal Daniel Pastucha, ktorý si odniesol striebornú medailu v kategórii farebná fotografia. Porota v tejto kategórii udelila aj šesť čestných uznaní a jedno z nich patrí Ružomberčanovi Ľubomírovi Schmidovi za snímku Impresie Turca.

Zlatu medailu FIAP v kategórii čiernobiela fotografia udelili Roger de Groofovi z Belgicka. Najúspešnejší Slovák v tejto kategórii je Daniel Pastucha, ktorý si z Ružomberka odniesol aj bronzovú medailu FIAP. Z ďalších ocenení tohtoročného Fotofora boli aj Ceny Fotofora. Za farebnú snímku ju dostal Nils-Erik Jerlema zo Švédska a za čiernobielu fotografiu ju udelili Maurisovi de Groenovi z Belgicka. Každoročne na prestížnom medzinárodnom salóne Fotoforum odovzdávajú aj Cenu mesta Ružomberka, ktorú z rúk jeho primátora Igora Čombora získal tento rok Ján Šranko zo Slovenska.

Slová chvály pre organizátorov

Ružomberský primátor vyzdvihol úsilie organizátorov Fotofora. História podujatia dokazuje, že nejde len o jeden alebo dva ročníky. Má bohatú tradíciu a je známe aj za hranicami nášho štátu. „Mrzí ma, že na vernisáž prišlo menej ľudí. To však nevadí, neuberie to na význame tejto akcie,“ podotkol Igor Čombor. Slová chváli na adresu organizátorov Fotofora zazneli aj z úst predsedu Zväzu slovenských fotografov Ľubomíra Schmidu.

V záplave papierovej fotografie

K úrovni 51. ročníka Fotofora sa vyjadril aj predseda poroty Milan Filičko: „Každú fotografiu sme posudzovali s vedomím, že sa autori snažili preniesť na papier svet okolo seba, či už to bola krajina, portrét, zátišie alebo architektúra. Snaha ukázať svoje diela, ktoré majú vyvolávať emóciu autori splnili. Nič na tom nemení fakt, že akceptovaná a ocenená bola iba časť fotografií. Dúfam, že sa nám podarilo vybrať a oceniť to najlepšie". Zdôraznil, že Fotoforum je jedným z mála salónov, kde sa posudzujú fotografie na papieri. "V obrovskej záplave salónov v digitálnej forme je ostrovčekom, ktorý hádam porastie a počet účastníkov bude stúpať," vyslovil túžbu Filičko.

Podujatie Fotoforum pripravili občianske združenie Fotoforum Ružomberok, Liptovské múzeum v Ružomberku a mesto Ružomberok. Finančne ho podporili mesto Ružomberok a Mestské lesy Ružomberok.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia