Pri nácviku požiaru liskovského družstva sa ťažko zranili štyri osoby

Pri nácviku požiaru liskovského družstva sa ťažko zranili štyri osoby

RedakciaAktuality9.7.2019

Dym sa valil z trojposchodovej sýpky a oheň zasiahol taktiež maštale a skladiská. Tmu pretínali tmu svetlá záchranárskych vozidiel a lampičky na prilbách hasičov.

Do areálu liskovského družstva prišlo osem dobrovoľných hasičských družstiev z okolia Ružomberka. Najdlhšiu cestu tam merali členovia Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Liptovských Revúcach a z Vlkolínca. Záchranných prác a likvidovania požiaru sa zúčastnilo asi 60 ľudí, ktorí využili aj svoju hasičskú techniku. Vodu dopravovali k požiarovisku cisternami DHZ z Liptovských Sliačov, Likavky a Kalamien.

„Hasenie požiaru poľnohospodárskych budov a zachraňovanie osôb z nich na liskovskom družstve bolo súčasťou nočného taktického cvičenia. Zorganizovali sme ho spolu so Slovenským červeným krížom (SČK), Okresným výborom Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Ružomberku a Poľnohospodárskym družstvom v Liskovej. Pripravili sme ho tak, aby čo najvernejšie napodobňovalo reálnu situáciu, ktorá sa môže vyskytnúť,“ povedal predseda DHZ v Liskovej Tibor Lauko.

Cvičenie záchranárov si prišlo pozrieť aj niekoľko desiatok zvedavcov z obce, ktorí z obďaleč pozorovali zásah hasičov. Títo museli nielen uhasiť oheň, ale aj prehľadať budovy, či v nich sa nenachádzajú ľudia. Poranené osoby vyniesli zo zadymených priestorov, aby ich vonku ošetrili ďalší ich kolegovia. Poskytli im predlekársku pomoc, aby im zachránili život do príchodu posádok rýchlej zdravotnej pomoci.

Ošetrovanie zranených osôb sledovala aj záchranárka SČK. Barbora. Demková: „Chlapci boli prvýkrát v takejto reálnej situácii. Myslím si, že simulácia bola až prekvapivá. Snažila som sa to nasimulovať najviac reálne, aby naozaj to malo pre nich zmysel. Mali preukázať, že vedia čo majú robiť, ako sa k tomu postaviť. Je to asi najlepší spôsob zážitkového vzdelávania, aj keď to nebol reál, ale aspoň to tak vyzeralo. Hasiči boli prvýkrát postavený pred takúto situáciu. Vedeli dosť, v niektorých prípadoch aj s nápovedami. Mali ťažké odhadnúť zdravotný stav zranenej osoby, ktorá udávala isté ťažkosti. Figurantov sme patrične poučili,že ako sa majú správať pri svojom poranení. Záchranári im podľa toho museli poskytnúť prvú pomoc.“ Doplnila, že dobrovoľní hasiči by mali mať rozšírené zdravotné vzdelanie, ale nie je to podmienka. Závisí to od tímov, ako sa pripravujú na takéto situácie.

Medzi zasahujúcimi záchranármi boli aj členovia DHZ z Liptovských Revúc. Jeden z nich Igor Šimovčík uviedol: „My sme boli privolaní ako družstvo prvej pomoci. Našou úlohou bolo poskytnúť zranenej osobe prvú pomoc, keď ho kolegovia vyniesli von. Totiž my nemáme oprávnenie vstupovať do takýchto priestorov.“

Celé nočné cvičenie v Liskovej trvalo približne dve hodiny a našťastie úrazy boli len naaranžované.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia