Pri Vlkolínci zastrelili ďalšieho problémového medveďa

Pri Vlkolínci zastrelili ďalšieho problémového medveďa

RedakciaAktuality3.11.2023

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody pred niekoľkými hodinami eliminoval ochranným odstrelom synantropného jedinca medveďa hnedého v blízkosti Vlkolínca. Išlo o päťročnú medvedicu, ktorá vážila 107 kilogramov.

„Zaujímavosťou je, že bola pravdepodobne po zrážke s vozidlom, keďže jej chýbali zuby a posledné obdobie sa vo Vlkolínci prikrmovala dokonca motorovým olejom. Ide zároveň o medvedicu, ktorá nedávno ohrozovala obyvateľov Vlkolínca priamo vo dvoroch domov,“ informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Včera 2. novembra zasahoval tím pre medveďa hnedého aj v ružomberskej mestskej časti Biely Potok, kde našli zrazeného medveďa hnedého. V tomto prípade išlo taktiež o medvedicu, asi tri roky starú s hmotnosťou okolo 60 kilogramov.

Okolo Ružomberka sú ďalšie medvede

Zásahový tím pre medveďa hnedého v minulých dňoch informoval, že v okolí Ružomberka sa pohybuje do desať medveďov. Ich výskyt bol zaznamenaný v lokalitách Satelity, Kalvária, Baničné, Hrabovo a Vlkolínec. Pochybujú sa v blízkosti intravilánu mesta a niekedy sa objavia aj priamo v blízkosti ľudských obydlí.

V minulosti spôsobovali medvede problémy na mestskom cintoríne, v uplynulých dňoch bol medveď spozorovaný najmä v lokalite Satelity v Ružomberku, opakované návštevy viacerých medveďov hlásia ľudia aj v záhradkárskej oblasti Mičinô neďaleko sídliska Baničné.

Na záberoch z fotopasce vidieť, ako sa priamo v záhradách nachádzalo päť jedincov. V tomto období medvede vyhľadávajú v záhradách práve dozrievajúce a padajúce jablká či orechy,“ pvedal Miškovčík. K materiálnym škodám väčšieho rozsahu nedochádza, no zásahový tím zaznamenal zničené oplotenia v okolí záhrad rodinných domov a zničené ovocné dreviny.

Dodržujte preventívne opatrenia

Prioritou mesta je zabezpečiť bezpečnosť zdravia a majetku obyvateľov. Naďalej v meste Ružomberok platia preventívne opatrenia z júna. V okolí miest, kde bol zaznamenaný pohyb medveďov, je posilnená činnosť hliadok mestskej polície.

V prípadoch, ak to nie je úplne nevyhnutné, odporúčame obmedziť návštevu cintorína v neskorých večerných a skorých ranných hodinách. Upozorňujeme obyvateľov, aby kuchynský odpad z rodinných domov a popadané ovocie zo záhrad neumiestňovali voľne do prírody. Na niektorých miestach, kde sme zaznamenali prítomnosť medveďa, bol zároveň zdokumentovaný hromadiaci sa odpad.

V prípade, že občania medveďa zaregistrujú, odporúčame im informovať bezodkladne Mestskú políciu Ružomberok na tiesňovej linke 159 alebo priamo Zásahový tím pre medveďa hnedého – Západ na telefónnom čísle 0910 658 615.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia