Pribudlo 20 prípadov COVID-19 vyšetrených v Ružomberku

Pribudlo 20 prípadov COVID-19 vyšetrených v Ružomberku

RedakciaAktuality22.9.2020

Na Slovensku v pondelok pribudlo 175 nakazených novým koronavírusom. Ako uvádza ministerstvo zdravotníctva, najviac, a to 26 pozitívne testovaných bolo pritom vyšetrených v okrese Bratislava. Nasleduje Ružomberok a Trnava, kde zachytili po 20 nových prípadov nákazy novým koronavírusom.

Z viac ako 400 testov 36 pozitívnych

Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku pritom od piatka 18. septembra do dnešného dňa vykonala 410 testov na ochorenie COVID-19, pričom 36 z nich bolo pozitívnych. Potvrdila to hovorkyňa nemocnice, Petra Dišková.

„Z týchto 36 pozitívnych pacientov iba šesť pochádza z okresu Ružomberok. Hospitalizovaných v ÚVN SNP Ružomberok - FN je celkovo 16 pacientov s COVID-19 ,“ doplnila Dišková.

Najviac hospitalizovaných je z Oravy

Na klinike infektológie sa aktuálne lieči 14 pacientov, pričom najviac, a to až osem je z Trstenej z okresu Tvrdošín. Štyria pochádzajú z okresu Námestovo a jeden z okresu Liptovský Mikuláš. Z Ružomberka je hospitalizovaný jeden pacient. Ide najčastejšie o starších ľudí vo veku od 70 do 80 rokov. Na klinike infektológie sa zotavuje z ochorenia COVID-19 až šesť ľudí v tejto vekovej kategórii. Epidémia zasiahla však aj mladšie ročníky, na klinike sa aktuálne liečia aj ľudia v kategóriách od 20 ročných až po viac ako 90 ročných. V súčasnosti sú tiež dvaja pacienti na umelej pľúcnej ventilácii na Klinike Anesteziológie a intenzívnej medicíny. Ide o 58-ročného pacienta z Nižnej a 85-ročného pacienta z Trstenej.

Jediná klinika infektológie pre celú Oravu a Liptov sa nachádza v Ružomberku. V prípade ochorenia na nový koronavírus končia títo pacienti práve u nás, pretože je to ich spádová oblasť. Ďalšie kliniky infektológie sa nachádzajú napríklad v Martine a Poprade. V Liptovskom Mikuláši ani v Dolnom Kubíne sa takáto klinika nenachádza.

Foto: ilustračné - TASR, autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia