Priekopníci v regionálnej výchove

Priekopníci v regionálnej výchove

RedakciaAktuality1.11.2019

Slávnostné okamihy umocnila školská hymna, ktorú zaspievali deti, ktoré navštevujú Základnú umeleckú školu Jánoš, elokované pracovisko v L. Sliačoch. Jej autorom je bývalý učiteľ hudobnej náuky Vladimír Struhár, ktorý vyučoval aj na jubilujúcej škole.

Darčeky pre jubilantku pripravili taktiež členovia detského folklórneho súboru Sliačanček, ktorý pôsobí pri ZŠ. Obdarili ju pásmom spevov a tancov. K nim sa pridala aj detská ľudová hudba Cifrušky. Do noše priniesla svoj darček taktiež spevácke zoskupenie dedinskej folklórnej skupiny Sliačanka, ktorej členky sú odchovankyne uvedenej školy. Jej prišla pogratulovať aj speváčka ľudových piesní Hana Hulejová, ktorá svoje školské roky strávila v rodnej obci v L. Sliačoch. Samozrejme, že škole blahoželali aj jej žiaci prostredníctvom tanečnej choreografie o abecede. Starosta obce L. Sliače Milan Frič poďakoval bývalým a terajším pedagógom a nepedagogickým zamestnancom, za výchovu školskej mlade v ich obci.

Terajší objekt školy otvorili 7. septembra 1969 Školský areál pozostáva z piatich budov: dva pavilóny vlastnej jednoposchodovej budovy. Jedna budova slúži ako jedáleň a školský klub detí. Ďalšie budovy sú dielne a telocvičňa. Škola ako jedna z prvých na Slovensku rozšírila svoj výchovno - vzdelávací rozmer o regionálnu výchovu. Od roku 1991 vniesla do vyučovania prvky regionálnej výchovy a ľudovej kultúry. Dokonca išlo o pilotný projekt, ktorý následne realizovali aj iné školy na Slovensku. Škola 28. júna 2000 prevzala z rúk Ministerstva školstva SR čestný názov Jozefa Hanulu.

Počiatky vzniku základného školstva v L. Sliačoch nie sú presne zmapované. Pravdepodobne siahajú minimálne do konca 18. storočia, keď cisárovná Mária Terézia nariadila povinnú školskú dochádzku. Vo všetkých troch častiach L. Sliačov pôsobili po vzniku Československej republiky základné školy. Pôvodné budovy škôl okolo roku 1960 kapacitne už nestačili. Preto začali v roku 1963 stavať novú moderná školu. V súčasnosti sú je učebné pavilóny zateplené, vymenené sú na nich okná. Zrekonštruovali v nich aj sociálne zariadenia.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia