Radnica zakladá mimoriadnu komisiu na riešenie problematiky zápachu a prašnosti v meste Ružomberok. Po medializovaných informáciách o stave ovzdušia v našom meste radnica ústretovo vytvorila poradný orgán, ktorého členovia sú z radov kompetentných inštitúcii, firmy a aktivistov. Medzi členov patria zástupcovia Mesta Ružomberok, Mestského úradu odbor Životné prostredie, lekárov – odborníkov na hygienu a pracovné lekárstvo, zástupcov MONDI SCP a aktivistov. Primátor mesta Igor Čombor: „Radnica musí nevyhnutne riešiť otázku prístupu verejnosti ku stavu ovzdušia. Problém s ovzduším trápi mesto už dlhé roky a teraz nastal ten čas, kedy to musíme riešiť omnoho serióznejšie ako predtým.“
Tento krok zo strany radnice je odpoveďou na Otvorený list primátorovi a poslancom, ktorý bol primátorovi doručený počas protestného pochodu 15. februára 2019. List obsahoval aj prílohu vo forme štatistík chorobnosti v meste Ružomberok. Práve štatistika bola jedným z príčin založenia komisie. „Čísla použité v uvedených štatistikách kolujú verejnosťou a mnohí ich pokladajú za pravdivé, pretože relevantné údaje z dnešných dní neexistujú. Použitie takýchto čísel a štatistík je vytrhnuté z kontextu a v mnohom nezmyselné. Mám za to, že sa jedná o šírenie poplašných správ, ktoré občania – často neznalí problematiky, poburujú a vytvárajú dojem strachu. Šírenie takýchto informácii je trestným činom, no najdôležitejšie je to, že traumatizuje verejnosť – obyčajných ľudí“ tvrdí primátor a dodáva „vytvorením takejto komisie položíme základ správnej ceste ako bojovať za životné prostredie, predovšetkým ovzdušie, ktoré je v Ružomberku dlhodobo zhoršené.“
Odborníci spoločne s členmi komisie budú mať na starosti prípravu najaktuálnejšej lekárskej štúdie, ktorá sa bude zaoberať dopadom znečisteného životného prostredia na obyvateľov Ružomberka a okolitých obcí. Komisia sa chce popasovať aj s problémom neexistencie európskych noriem na meranie zápachu v životnom prostredí.
Radnica tak vytvorila vzorec, na báze ktorého zosúladí cieľ každého kompetentného. „Dnes každý bojuje proti sebe. Aktivisti s firmou, mesto s firmou, firma s úradmi. Založením tejto komisie dáme dokopy sily a začneme ťahať za jeden povraz. Cieľom mňa ako primátora a celej radnice je mať zdravé životné prostredie a som si istý, že je to cieľom aj fabriky či aktivistov. Nemá pre to zmysel bojovať proti sebe ale začať bojovať spoločne. Hľadať cesty a riešenia," dodal primátor.
Vzorec ako fungovať do budúcnosti vidí aj jeden z členov novovzniknutej komisie, zástupca Okresného úradu – Životné prostredie Dušan Mataj: „Podobná situácia sa riešila aj v Ostrave, kde sa po rokoch boja medzi fabrikami a aktivistami rozhodli veci riešiť inak a sadli si za spoločný stôl. Netrvalo dlho a takýto postup priniesol výsledky.“
Takéto riešenie vnímajú pozitívne aj zástupcovia spoločnosti MONDI SCP, ktorí sa už niekoľkokrát snažili nadviazať konštruktívnu debatu s aktivistami no to bolo úspešné len čiastkovo.
Ružomberok trápi prašné a zapáchajúce ovzdušie už dlhé roky. Po investíciách do technických zariadení v papierenskom závode, sa v priebehu rokov zápach v meste výrazne znížil. Napriek tomu sa v obdobiach s nepriaznivou poveternostnou situáciou stáva, že v meste sa hromadí smog. Dôvodom je však aj stále nevyriešená neúnosná dopravná situácia v meste. Kvôli stále nedostavanému obchvatu, prejdú centrom Ružomberka denne tisícky áut. Vedenie mesta dlhodobo apeluje na vládu SR na urýchlené dostavanie diaľnice D1: Hubová – Ivachnová a na vybudovanie južného obchvatu R1: Banská Bystrica – Ružomberok. Aj v tejto oblasti sa snaží nájsť spoločný dialóg s aktivistami tak, aby ich aktivity situáciu nekomplikovali, ale práve naopak, aby Ružomberku pomohli situáciu čo najskôr vyriešiť.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia