Primátor nepodpísal uznesenie k územnému plánu mesta

Primátor nepodpísal uznesenie k územnému plánu mesta

RedakciaAktuality24.7.2019

Poslanci mestského zastupiteľstva žiadajú od primátora Igora Čombora zabezpečiť doplnenie vety do záväznej časti územného plánu o nepovolení prevádzok, ktoré zhoršujú životné prostredie v Ružomberku vrátane mestských častí. Podľa slov primátora to v ňom vyvolalo veľké znepokojenie a uznesenie sa rozhodol nepodpísať. Odvoláva sa na to, že svojim podpisom by mestu uškodil a pozastavil ho v ďalšom vývoji. Do celkovej problematiky vstúpilo aj vyjadrenie Jána Buriana, architekta, ktorý je zároveň tvorcom územného plánu mesta a podľa ktorého by týmto krokom znemožnili rozvoj a výstavbu mesta. Ako zdôraznil primátor na tlačovej konferencii, jeho obavy pred podpísaným nariadenia boli oprávnené a takto znejúce nariadenie by mestu poškodilo v jeho rozvoji. „Keby sa takáto veta prijala do územného plánu, na ovzduší, ktoré tu dýchame, sa nezlepší nič. Ak chceme bojovať za čistotu nášho životného prostredia a vzduchu, musíme sa do toho pustiť reálnymi krokmi,“ dodal.

Vedenie mesta sa stretlo v pondelok s aktivistami a podľa hovorcu Viktor Mydla sa poslanci aj aktivisti zhodli na spoločnej snahe prinavrátiť predmetnú vetu do územného plánu po odbornej analýze.

Uznesenie posúdil aj architekt

S uznesením sa Igor Čombor obrátil priamo na architekta Buriana, ktorý mal posúdiť jeho charakter. Vo svojom vyjadrení uvádza, že každá prevádzka viac alebo menej zhoršuje životné prostredie svojimi nárokmi na teplo, energie, produkciou odpadových vôd či komunálneho odpadu. To platí aj o tých najmenších prevádzkach, ako sú napríklad malá predajňa potravín, cukráreň, zlatníctvo, kvetinárstvo, ale aj novinový stánok, a teda platí to aj pri rodinných domoch alebo rekreačných chatách. Aj keď všetky uvedené prevádzky zhoršujú životné prostredie len v minimálnej miere, regulatív by sa vzťahoval aj na ich povoľovanie, keďže text navrhovaného regulatívu nerozlišuje medzi veľkými, malými alebo najmenšími znečisťovateľmi životného prostredia, ale plošne zakazuje povoľovanie všetkých prevádzok, „Nakoľko všetky prevádzky, aj keď len minimálnou zanedbateľnou mierou, životné prostredie zhoršujú. Takáto rigorózna formulácia záväznej časti územného plánu, vyhlásená všeobecne záväzným nariadením mesta o jeho záväznej časti, by mala za následok zastavenie povoľovania všetkých stavieb a prevádzok na území mesta bez rozdielu,“ uviedol architekt Ján Burian v stanovisku.

Mesto Ružomberok s aktivistami pravidelne rokuje

Mesto sa snaží o reálne kroky

O reálnych krokoch, ktoré mesto robí v tom, aby zlepšilo stav ovzdušia v meste, hovoril aj viceprimátor Michal Lazár. Vedenie mesta podľa jeho slov stojí na strane občanov, ktorá je znepokojená vývojom situácie v oblasti ovzdušia. „Je tu zriadená komisia, ktorá rieši problematiku prašnosti, v predchádzajúcom volebnom období bola vypracovaná štúdia, ktorá stála dosť peňazí a poukázala tiež na isté riešenia a rovnako sa vedenie usilovalo o zlepšenie dopravnej infraštruktúry, to sú tri veci, ktoré chceme riešiť do budúcnosti,“ hovorí. Lazár a dodáva, že sa chcú venovať aj statickej doprave a mestskej hromadnej doprave.

Poslanci vyhoveli aktivistom

Mestskí poslanci schvaľovali začiatkom roka zmeny územného plánu č. 4., kde pozmenili pôvodnú vetu o nepovoľovaní prevádzok zhoršujúcich životné prostredie v meste. Nahradili ju novou vetou, ktorá znela prístupnejšie a zhovievavejšie. To sa však nepáčilo aktivistom, ktorí minulý mesiac vystúpili na rokovaní mestského zastupiteľstva s požiadavkou o vrátenie pôvodnej vety do územného plánu. Poslanci ich požiadavku akceptovali a prijali unesenie, kde žiadajú primátora Igora Čombora o doplnenie vety. Uznesenie sa však primátor rozhodol nepodpísať.
Poslanci aj aktivisti sa na pondelkovom stretnutí zhodli na spoločnej snahe prinavrátiť predmetnú vetu do územného plánu po odbornej analýze.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia