Primátor podpísal zmluvu s Mondi SCP o znížení ceny tepla

Primátor podpísal zmluvu s Mondi SCP o znížení ceny tepla

RedakciaAktuality20.11.2020

Zástupcovia mesta Ružomberok a papierenského závodu Mondi SCP podpísali v piatok Rámcovú zmluvu o vzájomnej spolupráci. Rok 2020 bude do histórie navždy zapísaný ako rok koronakrízy. Prioritným cieľom dohody bolo preto zmiernenie nepriaznivého dopadu pandémie na život občanov v regióne. Napriek tomu, že spoločnosť a mesto nepodpísali spolu tradičné Memorandum o spolupráci, Mondi SCP podporí región v roku 2020 celkovou sumou takmer 1,4 milióna eur.

Zľava pomôže ľuďom aj firme

Papierne sú jedným zo spoločensky zodpovedných podnikov na Slovensku už dlhé roky. Pre obyvateľov regiónu poskytujú aj dôležité služby, ako sú dodávky tepla pre Ružomberok, čistenie odpadových vôd či prevádzka skládky odpadov pre okolité obce.

„V čase koronakrízy sme rátali s každým možným scenárom, kde hlavným cieľom bolo zabezpečiť tieto služby pre región. V prípade, že by sme neboli schopní prevádzkovať náš závod a produkovať tak teplo, zabezpečili sme v rámci závodu mobilnú kotolňu, ktorá by bola schopná zásobovať občanov v meste teplom aj naďalej. Samotné zariadenie a jeho údržba stáli našu spoločnosť doposiaľ 150-tisíc eur,“ hovorí Vladimír Krajči, technický riaditeľ Mondi SCP.

Zmluvu podpísali za mesto primátor Igor Čombor (vľavo) a viceprimátor Michal Lazár.

Dobrou správou pre región je podpísanie dohody medzi Mondi SCP a CZT Ružomberok, ktorá nadobudne platnosť od 1. januára 2021 a poskytuje občanom dodatočnú zľavu na teplo. „Pravidelne poskytujeme zľavu na teplo v hodnote 300-tisíc eur, k tomu sme pridali dodatočnú zľavu 200-tisíc eur, ktorá sa odrazí aj na konečnej cene pre odberateľa. Časť zo zľavy tiež poputuje na technickú obnovu a údržbu CZT systémov“ vysvetľuje Vladimír Krajči.

Upresnil, že zľava predstavuje 80 centov na jeden gigajoul tepla, pričom polovicu získa konečný odberateľ v podobe zľavy, čo si ako podmienku stanovili papierne. Zostávajúcich 40 centov ostáva spoločnosti CZT. „Potrebujeme získať prostriedky na inovácie rozvodov, niekde sú už zastarané. V papierňach nám vyšli v ústrety. Cena za teplo klesne a zároveň vytvoríme finančné zázemie ne realizáciu investícii,“ povedal primátor Igor Čombor.

Peniaze od Mondi SCP pomohli aj iným

„Tento rok je veľmi náročný aj pre našu spoločnosť. Aj napriek tomu sme sa snažili našu komunitu podporiť v rôznych oblastiach. Ako kľúčovú sme videli podporu našej nemocnice, ktorá vybudovala nový Covid pavilón, na ktorý sme prispeli sumou 250-tisíc eur. V zdravotníctve sme pomáhali aj v rámci celého Slovenska prostredníctvom nášho papiera, ktorý nemocnice využívajú na zvýšenú administratívu, či štát pre potreby celoplošného testovania“ hovorí Ivana Keyzlarová, riaditeľka Ľudských zdrojov v Mondi SCP. Pri financovaní Covid pavilónu prispel z rozhodnutia Milana Fiľa holding ECO - Investment a.s. sumou 400-tisíc EUR. Spoločnosť tiež poskytla pomoc pri realizácii celoplošného testovania občanov na Covid-19.

Podpora putovala aj do oblasti školstva. V Strednej odbornej škole polytechnickej v Ružomberku pribudlo nové chemické laboratórium pre podporu nového odboru chemik operátor v hodnote 60-tisíc eur a spoločnosti sa takisto podarilo zorganizovať druhý ročník regionálnej súťaže pre základné školy REGIOCHEM, kde sa celkové náklady vyšplhali na 30-tisíc eur.

Mestskí poslanci rozdelili ďalšie tisíce eur

Mondi SCP sa rozhodla podporiť aj ďalšie oblasti a sektory, ktoré boli najviac zasiahnuté koronakrízou. „Spoločnosť tradične podporila aj mestský futbalový klub a to sumou 350-tisíc eur. Na oblasť kultúry a športu sme sa rozhodli prispieť sumou 50-tisíc eur,“ dodáva Ivana Keyzlarová.

Primátor upresnil komu dotáciu po porade s poslaneckými klubmi rozdelili. „Dostanú ich tí, čo ich najviac potrebujú a zároveň v Ružomberku v kultúre a športe niečo znamenajú. Patria medzi ne napríklad hokejový klub, pretože je našim záujmom zachovať mládežnícky hokej v meste. Peniaze dostali aj stolní tenisti, ktorí už majú vynovenú halu, ale treba zavŕšiť túto investíciu. Pomoci sa určite potešia aj vo folklórnom súbore Liptov. Nejde o veľké sumy, ale dnes, v takýchto ťažkých pomeroch, má aj malá suma dvojnásobnú váhu.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia