Pripomíname si Deň Zeme. Ako môžeme pomôcť našej prírode?

Pripomíname si Deň Zeme. Ako môžeme pomôcť našej prírode?

RedakciaAktuality21.4.2021

Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Práve tento deň v roku 2016 bola tiež symbolicky podpísaná Parížska dohoda o zmene klímy.

Medzinárodný deň Zeme má zvyšovať povedomie o ochrane prírody, recyklácií, a tiež obnoviteľných prírodných zdrojoch. Každý z nás môže prispieť k tomu, aby bola naša planéta čistejšia a krajšia. Aj tu platí, že treba začať v prvom rade od seba. Ako?

Nekupujte zbytočné plasty – Vyhnúť sa plastom je asi nemožné, pretože na nás číhajú na každom kroku, ale môžeme ich spotrebu obmedziť. Napríklad, keď nakupujeme v supermarketoch, nie je zbytočné a nepotrebné vložiť banány do plastového vrecúška? Priemerné využitie takéhoto vrecúška je 20 minút, ale v prírode sa rozkladá niekoľko rokov. Na ostatné ovocie a zeleninu môžete používať vlastné vrecúška. A celý nákup si môžete odniesť vo vlastnej taške, ktorú si kúpite raz a používate ju dookola. Nekupujte ani jednorazové plasty. Na pultoch obchodov ich vidíme čoraz menej, no stále sa tam nájdu. Plastové slamky, príbory, poháre, či taniere k životu nepotrebujeme.

Recyklujte - Slovensko je v rámci recyklácie odpadu na chvoste EÚ. V tejto oblasti sa musíme ešte veľa učiť. Ale každý z nás to môže zmeniť. Nehádžme kelímky, či šupky z banána do komunálneho odpadu. Všímajme si farby kontajnerov a vzdelávajme sa v tom, aký odpad, kde patrí.

Používajte vlastnú fľašu – Zaobstarajte si jednu vlastnú sklenú alebo nerezovú fľašku a tú neustále používajte. V ponuke je množstvo dizajnov, farieb a tvarov. Môžete si vybrať takú, aká je vášmu vkusu blízka. Vyhnete sa tak ďalším a ďalším plastom.

Choďte pešo alebo bicyklom – Ak je to možné využite namiesto svojho auta bicykel alebo choďte pešo. Nielenže pomôžete prírode, ale urobíte aj niečo pre svoje zdravie.

Šetrite vodou – Na Slovensku sa máme tak dobre, že pitnú vodu používame aj ako úžitkovú, no nemusí to tak byť navždy. Namiesto každodenného kúpeľa, použite sprchu a miniete niekoľkonásobne menej vody. Pri umývaní zubov nemusíte vodu nechať tiecť a to isté platí aj pri umývaní riadu.

Podporujte lokálnu tvorbu – Vedeli ste, že módny priemysel je druhý najšpinavší na svete? Takzvaná rýchla móda, ktorá produkuje tričká za pár eur, za sebou zanecháva okrem znečistenej prírody aj nezaplatené šičky (väčšinou z krajín tretieho sveta), ktoré často pracujú s chemikáliami, či dokonca detskú nútenú prácu. Preto si radšej našetrite a kúpte jedno kvalitné tričko namiesto piatich nekvalitných.

Stanislava Bruk

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia