Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Práve tento deň v roku 2016 bola tiež symbolicky podpísaná Parížska dohoda o zmene klímy.
Medzinárodný deň Zeme má zvyšovať povedomie o ochrane prírody, recyklácií, a tiež obnoviteľných prírodných zdrojoch. Každý z nás môže prispieť k tomu, aby bola naša planéta čistejšia a krajšia. Aj tu platí, že treba začať v prvom rade od seba. Ako?
Nekupujte zbytočné plasty – Vyhnúť sa plastom je asi nemožné, pretože na nás číhajú na každom kroku, ale môžeme ich spotrebu obmedziť. Napríklad, keď nakupujeme v supermarketoch, nie je zbytočné a nepotrebné vložiť banány do plastového vrecúška? Priemerné využitie takéhoto vrecúška je 20 minút, ale v prírode sa rozkladá niekoľko rokov. Na ostatné ovocie a zeleninu môžete používať vlastné vrecúška. A celý nákup si môžete odniesť vo vlastnej taške, ktorú si kúpite raz a používate ju dookola. Nekupujte ani jednorazové plasty. Na pultoch obchodov ich vidíme čoraz menej, no stále sa tam nájdu. Plastové slamky, príbory, poháre, či taniere k životu nepotrebujeme.
Recyklujte - Slovensko je v rámci recyklácie odpadu na chvoste EÚ. V tejto oblasti sa musíme ešte veľa učiť. Ale každý z nás to môže zmeniť. Nehádžme kelímky, či šupky z banána do komunálneho odpadu. Všímajme si farby kontajnerov a vzdelávajme sa v tom, aký odpad, kde patrí.
Používajte vlastnú fľašu – Zaobstarajte si jednu vlastnú sklenú alebo nerezovú fľašku a tú neustále používajte. V ponuke je množstvo dizajnov, farieb a tvarov. Môžete si vybrať takú, aká je vášmu vkusu blízka. Vyhnete sa tak ďalším a ďalším plastom.
Choďte pešo alebo bicyklom – Ak je to možné využite namiesto svojho auta bicykel alebo choďte pešo. Nielenže pomôžete prírode, ale urobíte aj niečo pre svoje zdravie.
Šetrite vodou – Na Slovensku sa máme tak dobre, že pitnú vodu používame aj ako úžitkovú, no nemusí to tak byť navždy. Namiesto každodenného kúpeľa, použite sprchu a miniete niekoľkonásobne menej vody. Pri umývaní zubov nemusíte vodu nechať tiecť a to isté platí aj pri umývaní riadu.
Podporujte lokálnu tvorbu – Vedeli ste, že módny priemysel je druhý najšpinavší na svete? Takzvaná rýchla móda, ktorá produkuje tričká za pár eur, za sebou zanecháva okrem znečistenej prírody aj nezaplatené šičky (väčšinou z krajín tretieho sveta), ktoré často pracujú s chemikáliami, či dokonca detskú nútenú prácu. Preto si radšej našetrite a kúpte jedno kvalitné tričko namiesto piatich nekvalitných.
Stanislava Bruk
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia