Pripomíname si Svetový deň bez tabaku. Fajčenie zabije ročne viac ako 8 miliónov ľudí

Pripomíname si Svetový deň bez tabaku. Fajčenie zabije ročne viac ako 8 miliónov ľudí

RedakciaAktuality30.5.2021

Tento deň má vyzvať jednotlivcov, verejnosť a štátnu správu, aby aktívne propagovali životný štýl bez tabaku a ľudí odrádzali od tohto negatívneho zlozvyku. Zmysel 31. mája, ako Svetového dňa bez tabaku je zlepšiť informovanie o nepriaznivých zdravotných následkoch fajčenia v mladom veku.

Každoročne sa tento deň venuje nejakej téme, tohtoročnou témou je „Zaviažte sa nefajčiť“. Fajčenie zabije ročne viac ako 8 miliónov ľudí. Z toho 1,2 milióna tvoria ľudia, ktorí sú vystavení tabakovému dymu ako pasívni fajčiari. V súčasnosti, keď čelíme pandémii Covid- 19 majú podľa zistení WHO fajčiari v porovnaní s nefajčiarmi podstatne vyššiu pravdepodobnosť nepriaznivých zdravotných následkov. Taktiež môže mať fajčiar závažnejší priebeh ochorenia.

Ako prestať fajčiť? U každého to môže byť individuálne, niekto si môže povedať, že od zajtra nefajčím, a naozaj si už nikdy nezapáli cigaretu. U iných ľudí to môže byť zas o niečo náročnejšie. Skúste predtým, ako prestanete, postupne znižovať počet vyfajčených cigariet. Ak sa vám to podarí, máte vyššiu šancu prestať. Taktiež sa skúste vyhýbať miestam, kde dostávate chuť na cigaretu. Vyhýbajte sa činnostiam, pri ktorých ste si zvykli zapáliť cigaretu. Práve naopak, viac sa venujte fyzickej aktivite alebo prechádzkam. Pite veľa vody a viac hovorte s okolím o nefajčení.

Čo sa stane s telom keď prestanete fajčiť? Už dvadsať minút po tom, čo prestanete fajčiť sa krvný tlak a srdcový tep vráti k normálnym hodnotám. Po ôsmich hodinách bez cigariet hladina oxidu uhoľnatého a nikotínu v krvi klesne o polovicu. Oproti tomu stúpne zásobenie organizmu kyslíkom. Po dvadsiatich štyroch hodinách už je oxid uhoľnatý z vášho tela kompletne vylúčený. Po štyridsiatich ôsmich hodinách nezostáva v organizme žiadny nikotín. Výrazne sa zlepší čuch aj chuť. Po dvoch týždňoch sa vráti aj koncentrácia. Po jednom roku od nefajčenia riziko infarktu klesá na polovicu. A ak vytrváte nefajčiť 5 rokov a viac, vaše zdravie sa bude podobať zdraviu nefajčiarom. V priemere za osem rokov klesne riziko infarktu na rovnakú úroveň ako u nefajčiarov.

Fajčenie a fakty

- počet fajčiarov za Zemi je odhadovaný na 1,3 miliardy

- na následky fajčenia zomrie každú hodinu 560 ľudí

- každá vyfajčená cigareta skracuje život o 7 minút

- 9 z 10 fajčiarov začne fajčiť pred 18. rokom života

- fajčenie spôsobuje zníženie počtu spermií v priemere o 22%

- cigarety vedú ku konzumácii ťažších jedál s výraznou chuťou

- väčšina fajčiarov prestáva fajčiť od pondelka

- na celom svete sa denne vyfajčí 15 miliárd cigariet

- fajčenie cigariet bolo spojené s nárastom rakoviny u domácich zvierat

- fajčí viac dievčat, ako chlapcov

- 70% dospelých fajčiarov by chcelo prestať fajčiť

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia