Príprava na povodne

Príprava na povodne

RedakciaAktuality27.11.2023

Regionálne cvičenie dobrovoľných hasičských zborov (DHZ) z okresu Ružomberok, ktoré sa uskutočnilo 25. novembra na brehu rieky Váh v Liskovej preverilo ich pripravenosť zachytiť povodňovú vlnu, ktorá by ohrozila majetok, prípadne životy občanov. Zišlo sa tam sedem družstiev z DHZ v Kalamenoch, v Černovej, v Liptovskej Teplej, Liptovskej Osade, L. Štiavnice, Martinčeku, ako aj usporiadateľského DHZ Liskovej,

Tímy prišli na cvičenie aj s protipovodňovými vozíkmi, ktorých súčasťou boli valcové protipovodňové zábrany - vaky. Tieto rozložili na brehu rieky a to postupne jeden za druhým, aby navzájom do seba zapadali a vytvorili jednoliaty val. Ten tvorili vedľa seba uložené dva vaky a na nich ešte jeden. Vytvorila sa tak bariéra vysoká okolo 120 cm, ktorá bola stabilná, lebo do jedného vak obsahoval asi 10 tisíc litrov vody, ktorú načerpali z vodného toku.

Valcové protipovodňové zábrany (vaky plnené vodou) slúžia k ochrane pred veľkou vodou počas povodní  a prudkých dažďov. Je to oveľa rýchlejší, efektívnejší a nenáročný spôsob ochrany napr. pri porovnaní s vrecami naplnenými pieskom.  Stačí sa rozhodnúť, kde budú zábrany umiestnené, aký vysoký stĺpec vody musí zadržať. Využívame vodu proti vode. Vybalenie zábran z prepravného obalu, roztiahnutie a naplnenie zvládnu dvaja ľudia. Jednotlivé valce je možné  spájať  nielen za sebou, čím vzniká potrebná dĺžka koryta, ale sa dajú skladať tiež na seba, ako pyramídu, ktorá zadrží viac vody. Týmto spôsobom je tiež možné vytvoriť umelú nádrž, napr. pri zásahu hasičov pri požiari, keď treba zadržať viac vody. Dá sa kopírovať terén a vytvárať potrebné uhly. Vaky sú vyrobené z odolného materiálu, takže sa dajú bez problému opäť použiť. Protipovodňové vaky sú otestované a doporučené Stavebnou fakultou, VUT v Brne.

Fotogaléria

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia