Pripravte sa na kolóny. Ružomberčanov čaká kvôli doprave náročné leto

Pripravte sa na kolóny. Ružomberčanov čaká kvôli doprave náročné leto

RedakciaAktuality17.5.2022

„Tragédiu je, že dodnes nás nikto neinformoval o tak závažnom rozhodnutí, akým je obchádzka cez našu obec. Ovplyvní život všetkých obyvateľov. Budem telefonovať kompetentným a žiadať presný harmonogram prác. Nie je možné, aby sme sa to dozvedeli poslední. Naviac, prebieha rekonštrukcia mosta pri domove dôchodcov. Kto koordinuje tieto akcie? Veď každá jedna výrazne komplikuje a obmedzuje dopravu. Ich kombináciou môže nastať kolaps dopravy. Tých, čo o tom rozhodli, by som tu poslal v čase dopravnej špičky. Nech vidia a zažijú, to, čo každý deň budú zažívať ľudia v autách,“ povedal starosta Likavky Marián Javorka.

Dôvodom jeho reakcie je dlho očakávaná rekonštrukcia cesty I/18 v úseku od mosta na Nábreží Gen. M. R. Štefánika, cez svetelnú križovatku pri MONDI SCP až po križovatku Liptovské Sliače. Ide o mimoriadne frekventovanú cestu, zo smerov východ – západ a sever – juh, denne tadiaľ prejdú tisíce vozidiel.

Pracovať budú na etapy

„Rekonštrukcia začne 30. mája, trvať bude 76 dní, počas ktorých najťažšie úseky zrekonštruujú prednostne. Aj napriek tomu nás však čakajú obmedzenia a obchádzkové trasy, ktoré nám na nejaký čas sťažia životy. Bez nich to ale nebude možné,“ povedal hovorca mesta Viktor Mydlo.

Práce sú naplánované na etapy. Prvú, najkomplikovanejšiu, chcú stihnúť do začiatku júla. Sú tam vyjazdené hlboké koľaje, autá s nižším podvozkom musia jazdiť veľmi opatrne. Potom by mal nasledovať úsek po čerpaciu stanicu OMV, opraviť ho chcú do konca júla.

Tretia etapa od OMV po Liptovskú Štiavnicu je naplánovaná na august.

Rekonštrukcii sú prispôsobené aj obchádzkové trasy. Najhoršie bude na tom nákladná doprava, bude prechádzať miestom rekonštrukcie, pretože iné obchádzky nie sú možné.

Podľa predbežných informácií by mala byť doprava smerujúca z Banskej Bystrice do Žiliny a na Oravu cez Cestu do tehelne, Bystrickú cestu smerom cez Ulicu sv. Anny ku semaforu na železničnej stanici.

Obchádzka z Banskej Bystrice do Liptovského Mikuláša povedie cez Štiavničku. „Obchádzková trasa v smere medzi Dolným Kubínom a Liptovským Mikulášom povedie cez Likavku popod Mních. Opačným smerom to nepôjde kvôli zúženej vozovke,“ povedal Viktor Mydlo.

Starostovia majú obavy

Dopravní inžinieri stále nemajú jasno, čo sa autami smerujúcimi z Liptovského Mikuláša na Oravu. „Vyberajú možnú obchádzku, ale pravdepodobne budú musieť ísť cez stavenisko rovnako ako nákladné autá,“ povedal hovorca mesta. Doprava v meste bude usmerňovaná prenosným dopravným značením.

„Dozvedel som sa to len včera z internetu. S touto obchádzkou máme skúsenosti z opravy križovatky pri papierňach. Aj vtedy cez nás presmerovali autá, bola to katastrofa,“ povedal starosta Štiavničky Ladislav Zvara.

Dnes už má obec vybudovaný chodník pre chodcov aspoň na jednej strane cesty. Starosta má ale obavy zo situácie pred materskou školou. „Upozornil som ľudí, aby neparkovali na ceste pred škôlkou ale pri kostole a obecnom úrade, no niektorým je ťažko prejsť pešo aj 50 metrov. Ak sa postavia na cestu, za chvíľu tu bude zápcha.“

Dúfa, že stavbári dodržia termín ukončenia. „Vieme, ako to na Slovensku chodí a dátumy sa posúvajú ako sa im zachce. Dúfam, že tu to tak nebude.“

Obavy z obmedzení majú aj ľudia. Na sociálnej sieti ich vyjadrila Simona. „Konečne, ale bude to masaker. Hlavne chcem vidieť, ako popod Mních budú chodiť auta len v jednom smere. To si neviem predstaviť, keď denne tadiaľ obchádzajú zo smeru Ivachnová tisíce áut. Hlavne v lete.“

Dopravnú situáciu v Ružomberku bude komplikovať aj búranie mosta v Likavke, po ktorom smeruje doprava na Oravu a do Poľska, nahradí ho úplne nový. Práce už začali, naplánované sú na 12 mesiacov. Stavbári pripravujú náhradné premostenie. Prejazd vozidiel po ňom v jednom jazdnom pruhu budú riadiť semafory. Aj tu sa určite budú vytvárať kolóny.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia