Príroda lieči

Príroda lieči

RedakciaAktuality21.9.2021

Nejde o žiadne fantastické a nové zistenie, ale o kampaň Informačného centra Ružomberok a Mesta Ružomberok zameranú na vzbudenie povedomia o tom, čo sa v Ružomberku a jeho okolí, (okrese) nachádza a je možné to využiť na doplnenie fyzickej či duševnej energie.

O tom, že príroda v okolí Ružomberka má liečivé účinky svedčí najmä to, že sa v okrese Ružomberok nachádzajú tri kúpeľné areály. Liečivé účinky klímy či vody sa dodnes využívajú v dvoch z nich.

Terajšia situácia, ktorá má zhoršujúcu sa tendenciu a jej následkom je izolácia ľudí, strach o svoje zdravie, či o zdravie svojich blízkych, sa v značnej miere prejavuje nielen na fyzickom, ale aj na duševnom zdraví. Preto sa Informačné centrum Ružomberok v spolupráci s oddelením regionálnej politiky na ružomberskej radnici rozhodli sériou inšpiratívnych článkov budovať povedomie ľudí o tom, ako je možné v danej obmedzenej situácii využiť všetko, čo Ružomberok so svojim okolím ponúka a môže čitateľom článkov pomôcť v stresujúcich časoch.

„Na posilnenie zdravia nám v okolí Ružomberka slúži množstvo minerálnych prameňov, ktoré majú okrem funkcie doplnenia potrebných minerálov do tela mnohokrát svojim zložením aj liečivé účinky,“ poznamenáva Gabriela Demčáková vedúca oddelenia regionálnej politiky Mestského úradu v Ružomberku.

K minerálnym prameňom sa z Ružomberka poľahky viete dostať prostredníctvom siete značených cyklotrás či turistických chodníkov. Na stránke https://visit.ruzomberok.sk/, ktorá je prioritne určená návštevníkom Ružomberka, si informácie o tom, kde sa pramene nachádzajú nájde každý, kto má záujem zlepšiť si svoje zdravie prostredníctvom pitného režimu.

Množstvo ľudí zápasí najmä so stresom, ktorý opatrenia proti šíreniu covid 19 prinášajú. Na spomínanej stránke záujemcovia nájdu množstvo miest, ako napríklad kostolíkov, kaplniek, krížov či prameňov, kam sa vedia vybrať na prechádzku a v kľude si pri nich posedieť, oddýchnuť, či pomeditovať, aby odbúrali stres a taktiež spoznali miesta, kam by sa inokedy ani nevybrali.

„Cesta za kaplnkou či krížom nemusí mať vždy len duchovný rozmer, mnohokrát sú umiestnené v zaujímavých lokalitách, čo sa týka histórie, okolia alebo v neposlednom rade pekného výhľadu do okolia,“ dodáva Milan Kolčák, vedúci Informačného centra Ružomberok.

„Prezentačná stránka, ktorú sme spomenuli, je v procese napĺňania a už teraz obsahuje viac než tristo článkov, ku ktorým postupne pribúdajú ďalšie. Bude trvať ešte pár rokov, kým stránka zmapuje všetko, čo okolie Ružomberka ponúka. Vytvorí sa tým ucelený pohľad na náš región, ktorý je, čo sa týka prírody, jedným z najbohatších v rámci celého Slovenska,“ dopĺňa Ján Benčík, zamestnanec Informačného centra Ružomberok.

Na spomenutej stránke bola vytvorená sekcia „Príroda lieči“, do ktorej budú pravidelne pribúdať krátke články, ktoré môžu byť inšpiráciou ako využiť voľný čas, navštíviť miesta, kde sa možno nestretnete s nikým a tiež urobiť niečo pre svoje zdravie. „V úvodnej kampani by sme každý týždeň pridávali niečo na inšpiráciu a v tomto by sme chceli pokračovať minimálne do konca roka. Potom sa uvidí, aký má táto malá kampaň dosah a rozhodneme sa, či v nej budeme pokračovať aj v budúcom roku,“ informuje Kolčák.

Väčšina námetov bude koncipovaná tak, aby bola vhodná aj pre rodiny s deťmi, čo znamená, že bude vhodná pre všetkých. Tiež budú koncipované tak, aby sa na ne dala využiť verejná doprava a miestne zariadenia, ktoré prinášajú prácu miestnym obyvateľom, dopĺňa Benčík.

Ružomberská radnica túto kampaň Informačného centra Ružomberok podporuje najmä preto, že verí, že aj ňou môže dosiahnuť to, aby sa obyvatelia mesta, ale aj jeho návštevníci v meste cítili dobre po stránke fyzickej, či psychickej, dodáva Demčáková.

Veríme, že sme vás motivovali a spolu s nami budete sledovať to, čo vám budeme postupne prezentovať prostredníctvom stránky návštevník. A keďže nám okrem zdravia ľudí ide aj o prírodu, budeme sa v rámci hesla #ObjavUdržateľnéSlovensko držať toho, že budeme objavovať okolie šetrne, aby si to, čo máme, mohli vychutnať aj generácie, ktoré prídu po nás.

(ts)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia