Fullova galéria si počas tohtoročnej Noci múzeí a galérií dala za cieľ spojiť slovenskú a ukrajinskú komunitu v meste Ružomberok, a na Liptove. „Pre vzájomné spoznávanie sme zvolili formát nadväzujúci na dávnu tradíciu trhov a pripravili Šikovný trh,“ informovala riaditeľka GĽF Zuzana Gažíková, ktorá sa ho zúčastnila aj ako jedna z približne 20 predajcov. Predstavila vlastnoručne vyrobené šperky.
Výnimočný jarmok v GĽF ponúkol návštevníkom možnosť zažiť, vidieť, ovoňať, ochutnať či vyskúšať rôzne originálne výtvory, ktoré si mohli nakoniec odniesť domov. Ľudia, ktorí priniesli akýmkoľvek spôsobom vyjadrený a stvárnený nejaký symbol mieru, mali voľný vstup. Šikovný trh vznikol v spolupráci so Spoločnosťou Kolomana Sokola. Komunitnej nadácie Liptov, neziskovej organizácie Národného Trustu a Univerzitného pastoračného centra Katolíckej univerzity.
S ukrajinským ľudovým umením sa stretli aj účastníci tvorivej dielne, ktorá bola takisto v galérii. Zoznámili sa počas nej s tradičným ukrajinským dekoratívnym maliarskym štýlom, ktorým sa kedysi dekorovali steny domov, ale aj predmety každodennej potreby. Tento si mnohí odniesli domov na tričku.
Rozprávky dokážu spojiť malých a veľkých, ale aj ľudí rôznych národností. To bolo aj cieľom premietania animovaných filmov pre slovenské a ukrajinské detí v GĽF. Filmy pochádzali zo svetových festivalov a vytvorili prístav dobrodružstiev, nádeje a dobra.
Pre slovenské a ukrajinské deti premietali animované filmy zo svetových festivalov tvoriace prístav dobrodružstiev, nádeje a dobra. Filmy uviedli v spolupráci s poľským festivalom Borde Crossing . Hlavná výstavná sála GĽF prilákala počas soboty aj milovníkov folkového pesničkára, ajtíčkára a stand-up komika Petra Petiara Lachkého. Počas koncertu predviedol rôzne žánre. Má rád básne a piesne, spojenie slova a melódií.
Divadlo na dobrú noc nielen pre deti, klaunská opera plná snov, príbeh čakania a nekončiaceho odchodu v ústrety vlastným snom. Tak možno definovať predstavenie Jánka Mikuša, ktorý stvárnil postavu John Clown, s ktorou už niekoľko rokov sporadicky obýva nielen domáce javiská. Ako herec a režisér sa predviedol už v mnohých metropolách, účinkoval napríklad v Londýne, Moskve, Prahe, Sarajeve, Lodži alebo v maďarskom Váci. Jeho obľúbenou témou je hra s mystifikáciou a divadlom ako takým, taktiež práca s atmosférou a poetickosťou. Predstavenie AHOJ, AHOJ, VTÁK, má ambíciu priniesť autentické stretnutie s postavou klauna, ktorý ukazuje človeka v jeho náhlej a bezprostrednej zraniteľnosti, stupidite a úprimnosti.
Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia