Onkologickí pacienti zo severného Slovenska,tak už nemusia cestovať za vyšetreniami stovky kilometrov do iných miest.
Ružomberok sa radí medzi významné mestá na mape poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v rámci celého Slovenska. Pacienti, z rôznych miest a obcí Slovenska navštevujú nielen UVN SNP, ale aj kliniku, ktorá sa nachádza na ulici Plavisko. „Vzhľadom na umiestnenie pracovísk PET/CT sme videli nedostatok týchto vyšetrení na severe krajiny. Onkologickí pacienti mali dostupnosť tejto modality komplikovanú a naviac, čakacie doby na vyšetrenie sú na všetkých pracoviskách dlhé,“ povedal MUDr. Miroslav Mayer, konateľ spoločnosti.
Súkromná klinika v Ružomberku otvorila špecializované oddelenie nukleárnej medicíny, v ktorom má tím odborníkov k dispozícii moderný diagnostický prístroj. Biograph Horizon značky Siemens Healthineers je diagnostické zobrazovacie zariadenie, ktoré kombinuje dve metódy vyšetrenia: funkcie počítačovej tomografie (CT) s pozitrónovou emisnou tomografiou (PET), ktorá má vysokú rozlišovaciu schopnosť.
Obyvatelia severného Slovenska boli nútení na toto vyšetrenie dochádzať desiatky až stovky kilometrov do vzdialenejších pracovísk. Na Slovensku sú PET/CT pracoviská v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a v Košiciach. „Naše pracovisko je v súčasnosti v rámci Slovenska vybavené vysoko efektívnym zariadením,“ konštatoval M. Mayer a zároveň dodal, že na oddelení pracuje na rôznych pozíciách 11 zamestnancov.
Vyšetrením sa zobrazia bunky podľa toho, ako veľmi sú "hladné"
Pozitrónová emisná tomografia zobrazuje rôzne tkanivá na základe ich rôznej schopnosti akumulovať v sebe podanú rádioaktívnu látku. „V našom prípade je touto rádioaktívnou látkou modifikovaná molekula glukózy. Glukóza je jednoduchý cukor bežne používaný našimi bunkami na výrobu energie. Na rozdiel od normálnej glukózy, ktorá je obsiahnutá v našej potrave, je do molekuly používanej pri PET vyšetrení zabudovaný rádioaktívny izotop fluóru 18F. Skrátene sa látka nazýva FDG,“ vysvetlil konateľ spoločnosti Mayer.
Táto molekula je podľa neho zaujímavá tým, že je natoľko podobná glukóze, že ju bunky vychytávajú z krvi a začnú ju štiepiť rovnako ako glukózu, aby získali energiu.
Ďalej upozorňuje na to, že sa molekuly uväznenej v bunke netreba báť, tá sa postupne z tela vylúči. Na chvíľu, ale v týchto bunkách zostane, čo je dôležité pre vyšetrenie.
„Špeciálnym skenerom môžeme totiž detekovať, koľko rádioaktivity sa vyžaruje z rôznych miest tela. Tak vlastne zobrazíme bunky podľa toho, ako veľmi sú hladné. Tie, ktoré vo väčšej miere vychytávajú glukózu budú oproti okoliu svietiť, zatiaľ čo bunky, ktoré nepracujú a glukózu nevyužívajú, budú oproti okoliu tmavé,“ vysvetlil podstatu M. Mayer.
Je vyšetrenie hradené aj poisťovňou?
V nukleárnej medicíne sa využívajú rádioaktívne látky, tzv. rádiofarmaká. Od použitého radiofarmaka závisí, či je daný výkon preplácaný zdravotnou poisťovňou, alebo nie. V prípade najbežnejšieho rádiofarmaka 18F-fluorodeoxyglukózy (v skratke FDG) je toto vyšetrenie preplácané všetkými zdravotnými poisťovňami. „Na našom pracovisku máme aktuálne uzatvorený zmluvný vzťah s jednou zo zdravotných poisťovní a to v dostatočnom rozsahu. V blízkej dobe však očakávame uzatvorenie zmluvy s ostatnými poisťovňami,“ uzavrel rozhovor M. Mayer
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia