Projekt Wifi pre Teba priniesol do Ružomberka bezplatný internet

Projekt Wifi pre Teba priniesol do Ružomberka bezplatný internet

RedakciaAktuality3.12.2019

Prístup k internetovej sieti je už takmer pre každého nevyhnutný. Internet sa stal bežnou súčasťou našich životov a väčšina ľudí si nevie svoj život predstaviť bez všetkých dostupných informácií, ktoré nám poskytuje.

Testovanie na Klačne Zdroj: autor

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu pred rokom spustil dopytovú výzvu s názvom „Wifi pre teba", cieľom ktorej bolo využiť európske zdroje na podporu digitalizácie miest a obcí. Výzva bola určená pre mestá a obce, aby mohli na svojom území ľahšie zaviesť bezplatné bezdrôtové pripojenie pre obyvateľov, či turistov.

Do výzvy sa zapojilo aj mesto Ružomberok. Dnes patríme k prvým pätnástim mestám, ktoré majú tento projekt implementovaný.

Wifi prístupové body boli zriadené na verejných priestranstvách. Radnica získala na projekt podporu vo výške 14 250 eur a zo svojich zdrojov investovala ďalších 4000 eur,“ povedala pre náš portál Kvetka Legerská, z referátu projektov a grantov MsÚ.

11 prístupových bodov v Ružomberku

Podľa radnice bolo umiestnenie bodov zvolené s prihliadnutím na možnosť pripojenia k metropolitnej optickej sieti, ale aj najfrekventovanejšom pohybu návštevníkov mesta.

Technické parametre a požiadavky na prevádzku boli nastavené na základe výzvy Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a príslušnej štúdie uskutočniteľnosti.

Maximálna rýchlosť pripojenia je 30 Mbit/s a množstvo prenesených dát je limitované na 30GB/30dní. Čas súvislého pripojenia je limitovaný dobou troch hodín. „Blokovaný bude nevhodný obsah a taktiež sú zakázané nebezpečné a pre sieť zaťažujúce aplikácie. Sieť je zabezpečená proti vírusom, škodlivému kódu a útokom,“ doplnila Legerská.

Zoznam prístupových bodov v meste :

1. MsÚ – západ- pokrýva Námestie Andreja Hlinku

2. MsÚ – juh- pokrýva Námestie Andreja Hlinku

3. ZŠ Dončova- pokrýva ulice Dončova a A.Bernoláka

4. ORPZ Nám.slobody- pokrýva ulice Dončova, K.Salvu, M.Madačova, Námestie

5. Bjornsonov dom - pokrýva Námestie slobody

6. Nám.Š.N.Hýroša- pokrýva Námestie Š.N.Hýroša

7. Synagóga- pokrýva ulice Panská, parkovisko na Hurbanovej ulici

8. Železničná stanica - pokrýva parkovisko a predstaničný priestor

9. Hrabovo- pokrýva parkovisko v Hrabove a vodnú nádrž

10. Sídlisko Klačno- pokrýva park, pripravované športovisko

11. MsÚ - interiér- pokrýva átrium budovy MsÚ

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia