Propagovali regionálne značky

Propagovali regionálne značky

RedakciaAktuality23.10.2021

V jeho pešej zóne v blízkosti hotela Kultúra sa stretli výrobcovia z rôznych kútov Slovenska a Česka. Ich úlohou bolo predstaviť lokálne regionálne značky.

"Cieľom podujatia bolo podporiť rozvoj a zachovania ľudových remesiel a tradícií v prihraniční, ako aj prehĺbenie spolupráce medzi domácimi a českými remeselníkmi,” uviedol Rastislav Horvát, štatutárny zástupca Miestnej akčnej skupiny Dolný Liptov. Táto zorganizovala prezentáciu šikovných remeselníkov, výsledok ich práce, ako aj samotných držiteľov regionálnych značiek v prihraničnom území.

Súčasťou podujatia bol tiež odborný seminár “Metodika a prax zavádzania regionálnych značiek v CZ a SVK”, ktorého poslaním bolo priniesť regionálne značky aj pre Liptákov. Regionálna značka by bola dokladom pôvodu a kvality produktu, ktorý pochádza z nášho územia a je vytvorený domácimi obyvateľmi tradičnou technikou. Ide o produkt originálny, nevšedný a individuálny.

„Chceme poukázať na tradície, na ktorých stojí naša kultúra. Medzi ne bezpochyby patria ľudové remeslá, ktorými sa živili naši predkovia a zachovali si obrovskú hodnotu dodnes. Ich prezentácia má za cieľ spoznať a pomôcť uchovať ich pre našu a ďalšie generácie, ale aj prehĺbiť spoluprácu v prihraniční,“ doplnil R. Horvát.

Na podujatí sme sa stretli aj s výrobcami úžitkových a dekoratívnych predmetov z kože, textilu, dreva, hlinky, kovu. Medzi nimi bola aj výrobkyňa textilných hračiek, bábik Jana Moravčíková z ružomberského Bieleho Potoka: „Mne sa tu veľmi páčilo. Počas dňa sem prišlo veľmi veľa ľudí. Škoda, že fúkal dosť silný vietor, aj tak som toho dosť predala. Veľký záujem bol o háčkovaných anjelikov. Ja robím zväčša recyklované veci z papiera a využívam prírodné materiály ako napríklad levanduľu, rôzne sušené rastliny."

Doplnila, že sa teší na ružomberské vianočné trhy, na ktoré chodí pravidelne. Na uvedené remeselnícke Vianoce chce prísť aj umelecký výrobca kožených výrobkov Ondrej Sabela z Turzovky: “Počas uplynulých rokov som chodil na mnoho akcií nielen na Slovensku, ale aj do Českej republiky. Tohto roku sa nič nerobilo. Len škoda, že na Slovensku je jediná koželužňa v Bošanoch a preto nakupujem kožu v Čechách.“

Propagácia regionálnych značiek v Ružomberku zvýšila záujem o remeselnícke výrobky a bola nevšedným fórom pre stretnutie ich tvorcov.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia