Prudké oteplenie vybrežilo potok

Prudké oteplenie vybrežilo potok

RedakciaAktuality26.12.2023

Výrazné oteplenie zapríčinilo rýchle topenie snehu aj na dolnom Liptove. Situáciu skomplikovalo aj daždivé počasie, ktoré prispelo k zvýšeniu hladiny potokov a riek. Do nich sa vlievala aj voda stekajúca z topiaceho sa snehu popri cestách.

Problémy s nadmernými zrážkami mali v sviatočný deň 25. decembra aj v obci Lisková, kde sa začal vylievať potok pri tamojšom poľnohospodárskom družstve. Situáciu začala riešiť liskovská starostka a na jej podnet vykonala výjazd jednotka Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Liskovej.

„Do terénu sme vyšli o 9. 38 hodine, lebo vyliaty potok z koryta pri areály poľnohospodárskom družstve začal ohrozovať majetok občanov. Voda z potoka následne pretekala na polia súkromných majiteľov až sa dostala k rodinným domom,“ informoval veliteľ jednotky DHZ Michal Mišík. Doplnil, že po príchode na miesto zásahu, obhliadke miesta a konzultácii so starostkou zvolili členovia zboru najrýchlejší spôsob ako zabrániť ďalšiemu vylievaniu potoka z koryta. Oslovili občana bývajúceho niekoľko sto metrov od miesta udalosti, ktorý bol majiteľom malého kolesového nakladača. Pomocou neho sa pozdĺž koryta vytvorila provizórna zábrana z nahnutej zeminy a tým sa zamedzilo ďalšiemu vylievaniu sa vody z koryta. Následne sa jednotka presunula na miesto, kde sa voda z vyliateho potoka nahromadila a prúd vody odklonili za pomoci snehovej bariéry do kanalizácie. 

Po týchto úkonoch jednotka na podnet nezasahujúceho člena vykonala obhliadku miesta nachádzajúceho sa za obcou Lisková v smere na Liptovskú Teplú. Na spomínanom mieste došlo z dôvodu zaneseného potoka taktiež k jeho čiastočnému vyliatiu. Hasiči vytvorili malé kanály na odvod vody do priľahlého poľa a taktiež uvoľnili výtok z miesta nahromadenej vody. Následne ešte členovia DHZ skontrolovali všetky rizikové miesta v obci a v blízkosti nej, kde by mohlo dojsť k vyliatiu tokov a vrátili sa do hasičskej zbrojnice.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia