Prvomájový sprievod ružomberskými ulicami

Prvomájový sprievod ružomberskými ulicami

RedakciaAktuality2.5.2023

Tamojšia dolina sa na 1. mája zaplnila stovkami ľudí, ktorí prišli do prvomájového sprievodu. Celé priestranstvo okolo hotela, ale aj v blízkosti vodnej nádrže boli stánky s občerstvením, s cukrovou vatou, pukanou kukuricou, skákacím hradom.

Od skorého rána tam vyhrávala kapela BB country, ktorá vyzývala ľudí do sprievodu. Približne o 11.00 h sa začala formovať masa ľudí, ktorá vytvorila dlhočizný had. Tvorili ho ľudové súbory, tanečné skupiny, spevokoly seniorov z rôznych kútov Slovenska. Približne 400 -500 ľudí sa potom pohlo dole Hrabovom. Ich cesta viedla do Parku Štefana Hýroša. Pestrofarebná riava sa vlnila ružomberskými ulicami. Účastníci sprievodu predvádzali svoje tanečné a spevácke umenie a bavili divákov pri ceste. Za svoje umenie ich odmenili potleskom a pridali aj pokrik „Nech žije Prvý máj!“

V Parku Š. Hýroša čakali na sprievod stovky divákov. Moderátor privítal jednotlivé kolektívy. Medzi nimi boli aj folklórny súbor Liptov a detský folklórny súbor Liptáčik z Ružomberka, ktorí pripravili program stavania mája. Samozrejme, že bol plný piesní a tancov, ktoré sprevádzali postavenie mája v parku.

Ružomberský primátor Ľubomír Kubáň poďakoval organizátorom za prípravu prvomájového sprievodu. Vyjadril presvedčenie, že o rok sa sprievod ešte rozrastie o ďalšie kolektív. „Bol by som rád, keby tu bolo aj viacej kolektívov z Ružomberka,“ povedal primátor.

„Ja som nemohol ísť do sprievodu, lebo ma bolia nohy. S radosťou som prešiel na program do parku. Dúfam, že na rok sa pridajú aj naši cyklisti,“ uviedol organizátor cyklistických podujatí na dolnom Liptove Róbert Fajta. „Ja mám pekné spomienky na prvomájové sprievody. Zúčastňoval som sa ich ako športovec. Raz som cvičil pred tribúnovu na bradlách, ktoré mi držali spolužiaci,“ zaspomínal poslanec ružomberského mestského zastupiteľstva Ladislav Valent. Vedúci skupiny Sliačanská sedmička Jozef Ondrejka s nadšením prijal možnosť predstaviť sa znovu Ružomberčanom a návštevníkom mesta. Ich vystúpenie v Hrabove pomohlo navodiť atmosféru prvomájových robotníckych osláv. „Teším sa, že vzniklo takéto podujatie. Ja si myslím, že jeho prvý ročník sa skutočne vydarili,“ povedal J. Ondrejka.

Ružomberský prvomájový sprievod, ktorý mal nielen retro atmosféru, ale bol aj krásnym spojením umeleckých kolektívov z rôznych kútov Slovenska. Škoda, že v ňom chybovali alegorické vozy. Tie aspoň čiastočne nahradili traktory zo 60 rokov minulého storočia. Tohtoročné nevšedné oslavy Prvého mája začali písať novú históriu oslavy tohto sviatku v Ružomberku.

Prvý ročník prvomájových osláv pripravili okrem iných mesto Ružomberok, Kultúrny dom A. Hlinku, Hotel Hrabovo, Automotoklub Ružomberok, oblastná organizácia cestovného ruchu Liptov.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia