Pútnici si v Trlenskej doline uctili Pannu Máriu Snežnú

Pútnici si v Trlenskej doline uctili Pannu Máriu Snežnú

RedakciaAktuality6.8.2019

Ružomberskí Jezuiti zo Spoločnosti Ježišovej aj tento rok zorganizovali tradičnú mariánsku púť do Trlenskej doliny, kde bola aj spomienková svätá omša, ktorú celebroval ružomberský dekan Dušan Škrabek. „Z nášho pohľadu to bolo výborné, od počasia až po organizačné veci všetko vyšlo, priebeh bol pokojný, prišlo približne 500 ľudí,“ hodnotí páter Ondrej Gábriš, kňaz Spoločnosti Ježišovej a organizátor púte. Niektorí pútnici smerovali do Trlenskej doliny pešo od jezuitského Kostola Povýšenia svätého kríža, ďalší išli vlastnou dopravou alebo autobusom. „S účasťou sme spokojní, aj autobus sa otočil niekoľkokrát, aby zobral všetkých pútnikov,“ dodáva s úsmevom páter Ondrej.

Trlenská dolina oddávna spätá s Rímom

Kaplnka v Trlenskej doline sa spája s Bazilikou Santa Maria Maggiore, preto si k nej ružomberskí pútnici chodia uctievať Pannu Máriu Snežnú tradične každý rok.

„Jezuiti v roku 1935 doviezli kópiu ikony (salus populi romani, ktorej originál je práve v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme – pozn. red.) a umiestnili ju do Trlenskej doliny a zasvätili kaplnku Panne Márii Snežnej, preto si tam chodíme každý rok aj my v tento termín uctiť Pannu Máriu,“ vysvetľuje páter Ondrej. Dodal, že tento rok požehnali aj nový oltár, minulý rok kaplnku.

Príbeh o zjavení Panne Márii Snežnej

Zo životopisov svätých sa o Panne Márii Snežnej dozvedáme, že Panna Mária sa zjavila vo sne vtedajšiemu pápežovi Liberiovi a súčasne aj rímskemu Patríciovi, ktorému patril pozemok, kde mali postaviť kostol. Panna Mária povedala pápežovi, aby kostol postavili na Esqulínskom pahorku, kde bude ráno sneh. Patrícius mal podobný sen, kde mu Panna Mária dala radu darovať palác a pozemok na výstavbu kostola a povedala mu, že ako znamenie zošle sneh. V horúcu augustovú noc, zo 4. na 5. augusta 352, napadol sneh na vrchole pahorku, a tak označil miesto, kde mal stáť kostol, ktorý je Bazilikou Panny Márie Snežnej (Santa Maria Maggiore). Tento zázrak sa oslavuje každý rok 5. augusta v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, kde zo zlatého stropu sypú biele okvetné lupienky a počas ceremónie pozvoľne padajú na oltár.

Foto nám zaslal čitateľ Pavol Lajčiak

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia