Jeho pracovníci pripravili na sobotu 6. júla podujatie nazvané Cesta za históriou. Pre návštevníkov sú prichystané prednášky o Keltoch, ktorí obývali uvedené územie. Doplnia ich ukážky prípravy jedla, odevov, výzbroje a podobne. Pripravený je aj obrad obetovania bohom. Prvá prehliadka začne o 11. 00 h, ďalšia bude o 13. 00 h a posledná o 15. 00 h.
Unikátne miesto na Havránku, ktorým kráčala naša dávna história, na sklonku školského roka navštevovali najmä školské výlety. Pre ne tam pripravilo Liptovské múzeum (LM) v Ružomberku program S deťmi za Keltmi.
Havránok kedysi obývali remeselníci a roľníci ovplyvnení kultúrou Keltov a zanechali nám o sebe svedectvo. Počas prechádzky po Havránku sa dostanete od doby bronzovej až na prah stredoveku. „Náš špeciálny program pre školákov bol cestou do histórie osídlenia Havránku i celého Liptova. Previedol návštevníkov časom od bronzovej doby do vrcholného stredoveku,“ informoval historik LM Karol Dzuriak. Tento deťom predviedol narábanie so stredovekými zbraňami – mečmi, sekerami a bodnými zbraňami. Deti si mohli vyskúšať aj streľbu z luku, ktorej zvládnutie si vyžaduje veľkú zručnosť a silu.
„Pre návštevníkov sme pripravili ukážky zo života Keltov, z ich módy, kuchyne, vojenstva, lekárstva či remesiel. Deti sa tak mohli dotknúť našej minulosti. Snažili sme sa program prichystať tak, aby sme do neho mohli zapojiť aj malých návštevníkov. Išlo o tzv. zážitkové ukážky,“ uviedla Simona Sliacka, archeologička LM.
Súčasťou programu S deťmi za Keltmi boli ukážky prípravy jedla, oblečenia, ale aj spracovania vlny. Deti nadchol obrat obetovania bohom, ktorých Kelti mali okolo 400. V keltskej svätyni, ktorej časť odkryli pri archeologických vykopávkach, obetovali okrem jedla, aj ľudí. Zvyšky ich kostí našli archeológovia pri vykopávkach.
Archeoskanzen sa rozprestiera na svahoch a terasách výbežku Úložisko. V minulosti tu bolo niekoľko remeselnícko-roľníckych osád. Ich obyvatelia udržiavali čulé obchodné styky so severorímskymi provinciami, s keltskými oppidami na západe i oblasťami na severe až po Baltské more. Medzi nimi boli aj Rimania, ktorí Keltom predávali najmä víno za rôzne kože.
Na Havránku je zrekonštruovaných niekoľko obytných, obranných a kultových objektov z mladšej železnej doby a staršej rímskej doby. Je to aj jedna z najvýznamnejších lokalít púchovskej kultúry na Slovensku.
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia