R. Zdráhal sľubuje ešte bohatší a pestrejší Vianočný jarmok 2024

R. Zdráhal sľubuje ešte bohatší a pestrejší Vianočný jarmok 2024

Ján SvrčekAktuality24.12.2023

Pre súčasného riaditeľa mestskej akciovej spoločnosti Kultúrny dom Andreja Hlinku Radeka Zdráhala to boli prvé Ružomberské Vianoce. Malý jarmok v centre mesta aj s bohatým kultúrnym programom, ktorý včera večer preťal pomyslenú cieľovú čiaru.

Aké pocity prevládajú po takmer trojtýždňovom maratóne? - spýtali sme sa po skončení vydareného projektu, ktorý oslovil ľudí v hojnom počte, R. Zdráhala, šéfa celého organizátorského súkolia.

"Mám radosť z priaznivej odozvy Ružomberčanov. Tí tiež kvitovali, že náš jarmok sa predĺžil až na devätnásť dní. My sme sa snažili, v rámci našich možností im predvianočné obdobie čo najviac spríjemniť."

Takže prišiel aj konečne veľký výdych?

"My už nejaký kopec času venujeme príprave budúcoročného Vianočného jarmoku. Chceme ho posunúť a výraznejšie zase ďalej. Viac otvoriť pre rodiny a pre deti. Aj v rámci ponúk, vrátane interaktívneho vyžitia. Ide o to, aby podujatie čo najviac odrážalo atmosféru Vianoc a činnosti, ktoré sú pre dané obdobie charakteristické".

Vezmete si aj nejaké nóty, či poučenie z práve skončeného formátu?

"Určite. Zvlášť z tých vecí, ktoré sa možno až tak nevydarili. Všetko sa však pripravovalo v relatívne kratšom čase. O rok chceme byť v mnohých veciach ešte precíznejší. Zvlášť mám na mysli prezentované remeslá, ale aj kreatívne prvky. Aby si naši návštevníci mohli na niektoré veci doslova siahnuť a ich vyskúšať. Tiež sa budeme snažiť pripomenúť staré tradície. Zatiaľ možno hovorím v inotajoch, no naše úsilie bude smerovať k tomu, aby sme čo najviac umocnili zážitky ľudí."

Čo sa týka kultúrnych vystúpení, nám vychádzalo, že pravidelne bola snaha osloviť jednak "decká" a takisto "dospelákov", čo vy na to?

"Určite. Vianoce sú však predovšetkým o deťoch. Preto v rámci nášho sprievodného programu o rok je zámer ešte viac sa zamerať na túto kategóriu. Chceme naďalej spolupracovať so všetkými doterajšími umeleckými a záujmovými súbormi i jednotlivcami, čo v Ružomberku pôsobia. Oni by mali dostávať priestor, pričom plne si to aj zaslúžia. Zvlášť by som vyzdvihol spoluprácu s folklórnym súborom Liptov, aj pri realizácii Mikuláša. Svoje roly sa Liptov zhostil fantasticky. Poďakovanie patrí i všetkým ďalším učinkujúcim, ktorí nám pomohli zrealizovať Ružomberské Vianoce 2023."

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia