Radnica chce vypíliť ďalšie stromy

Radnica chce vypíliť ďalšie stromy

RedakciaAktuality27.11.2020

V stromoradí oproti mestskému úradu rastie už viac ako sto rokov takmer 157 stromov. Väčšinu tvoria lipy malolisté, nasledujú pagaštany konské a javory. Ich zdravotný stav skontroloval dendrológ Mário Humený. Sedemnásť určil na výrub, 123 potrebuje ošetrenie, zdravých je len 17 z nich. „Vypília ich z bezpečnostných dôvodov. Stromy boli poškodené vekom, viacerými rekonštrukciami, vďaka čomu zasiahli do ich stability. Niektoré sú napadnuté chorobou a tak nie je možná ich záchrana,“ povedal hovorca mesta Viktor Mydlo.

Mário Humený opísal stav stromov. „Takmer všetky hodnotené stromy v minulosti podstúpili redukciu koreňovej sústavy, teda majú minimálne z jednej, najčastejšie z dvoch, no miestami až zo štyroch strán zredukovaný koreň. Dôvodom je prítomnosť parkovísk ako aj chodníka pre chodcov, ktorý je trasovaný centrálnou časťou aleje a pod ktorým sú uložené inžinierske siete. Na deviatich lipách bola nájdená patogénna huba, ktorá extrémne ovplyvňuje odolnosť voči zlomu. Kmene takto napadnutých stromov sa veľmi často v dôsledku pokročilej hniloby lámu v koreňoch alebo v územkovej časti.“ Rovnaká huba poškodila aj dva pagaštany.

Dendrológ priblížil aj problémy viac ako stovky ďalších poškodených stromov. „Majú odumreté konáre, asymetrické koruny, vysoko položené ťažisko negatívne ovplyvňujúce stabilitu a nestabilné tlakové vetvenie.“ Ak by sa im nedostalo patričného ošetrenia, ich zdravotný stav by sa zhoršoval, ďalej by ohrozovali ľudí a majetok a nakoniec by museli byť úplne odstránené.

Vybraté stromy musia spíliť do konca marca 2021, nahradené budú novými.

Park na námestí Andreja Hlinku je tvorený viacradovým stromoradím. Predpokladá sa, že ho vysadili okolo roku 1888, keď na vtedajšom rínku založila rehoľa piaristov gymnázium. Niektoré kusy môžu byť staré aj 120 rokov. Stredom aleje vedie chodník lemovaný osvetlením a lavičkami. Kedysi týmto miestom pretekal potok, teraz tečie potrubím v podzemí. Park v roku 1993 vyhlásili za Chránenú prírodnú pamiatku. Rastie tam aj desať líp malolistých, ich obvody kmeňa vo výške 130 centimetrov dosahujú aj viac ako dva metre. Jeden je pagaštan konský s priemerom viac ako 230 centimetrov.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia