„Práve po zápise do UNESCO v roku 1993 vznikla myšlienka postaviť takýto objekt, v ktorom by boli expozície o histórii Vlkolínca, Národnom parku Veľká Fatra, ako aj Informačné centrum,“ hovorí vedúca oddelenia regionálnej politiky MsÚ Gabriela Demčáková.
Prvým krokom bola kúpa pozemku na výstavbu. Išlo o miesto, kde počas SNP zhorel historický objekt drevenice. „Potom nasledovalo vypracovanie Štúdie zástavby pravej strany ulice, čo bola požiadavka pamiatkárov v roku 2007. Následne bol vypracovaný projekt autora Ivana Hrčku pre stavebné povolenie,“ dodáva Demčáková.
Mesto uspelo s požiadavkou dotácie 300 tisíc eur adresovanej Vláde SR na výstavbu Domu UNESCO. Počas výjazdového rokovania vlády v roku 2015 v Ružomberku boli tieto finančné prostriedky odsúhlasené a vyčlenené.
„V rokoch 2016 a 2017 sa realizovala samotná výstavba objektu, ktorý je identickým ako zhorená drevenica. V tomto roku bolo zabezpečené základné vybavenie interiéru v réžii radnice s finančnou podporou projektu cezhraničnej spolupráce s ČR,“ doplnila Demčáková.
Primátor Ružomberka Igor Čombor pripomenul, že cieľom mesta je skvalitniť a rozšíriť servis pre návštevníkov Vlkolínca, ako jednej z najväčších atrakcií Liptova aj Slovenska. „Pozitívnou skúsenosťou môžeme takto šíriť dobré meno Ružomberka so zákazníckym servisom, aktívne propagovať Vlkolínec a budovať povedomie o pamiatkach UNESCO.“
Dom UNESCO začne pre verejnosť slúžiť 1. novembra 2018. V hlavnej sezóne by mal byť otvorený denne od ôsmej ráno do ôsmej večer, na jar od utorka do nedele od 9:00 Do 17:00, a na jeseň a v zimnej sezóne od deviatej do piatej. O prevádzku sa budú starať dvaja stáli zamestnanci, v hlavnej sezóne doplnení o brigádnickú výpomoc.
(Tlačová správa Mestského úradu Ružomberok)
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia