Radnica zverejnila zoznam subjektov, ktoré dostali dotáciu od Mondi SCP

Radnica zverejnila zoznam subjektov, ktoré dostali dotáciu od Mondi SCP

RedakciaAktuality25.11.2020

Rámcová zmluva o vzájomnej spolupráci medzi Mondi SCP a mestom Ružomberok, ktorú podpísali 20. novembra, zabezpečila pre región 1,4 milióna eur. Nahradila známe Memorandum o spolupráci.

V rámci neho papierne poskytli pre Ružomberčanov zľavu na teplo vo výške päťstotisíc eur a pridali aj mobilnú kotolňu za 150-tisíc eur. Odoberatelia tepla od spoločnosti CZT Ružomberok, ktorej Mondi SCP teplo dodáva, ho budú mať lacnejšie o 40 centov na gigajuole, rovnaká suma sa ujde CZT.

Mondi SCP okrem toho poskytlo Ústrednej vojenskej nemocnici na boj s koronavírusom 250-tisíc eur. Darovali aj papier na administratívne účely súvisiace s COVID-19 v hodnote päťtisíc eur. Okrem toho podporili 25-tisícmi jednorazových rúšok deväť zariadení pre seniorov a dlhodobo chorých v okrese Ružomberok. Holding ECO - Investment a.s., ktorého členom papierne sú, prispel z rozhodnutia Milana Fiľa sumou 400-tisíc eur na zriadenie Covid pavilónu v budove polikliniky.

Spoločnosť tiež poskytla pomoc pri realizácii celoplošného testovania občanov na Covid-19.

Peniaze dostane desať subjektov

Časť financií zo Zmluvy o spolupráci, presnejšie 50-tisíc eur, je určená na podporu športových, umeleckých a podobných združení. Primátor Igor Čombor po podpise zmluvy informoval, že peniaze už aj rozdelili. „Hlavný význam zmluvy nebol v pridelení finančných prostriedkov umelcom a športovcom. Pri rokovaniach medzi mestom a spoločnosťou padla požiadavka, aby boli podporené aj združenia non-profit charakteru, ktoré bývavajú bežne podporené z prostriedkov Memoranda o vzájomnej spolupráci. Vedenie spoločnosti súhlasilo a mesto vyrokovalo zvýšenie z navrhovaných 20-tisíc eur na finálnych 50-tisíc,“ píše sa na facebooku mesta.

Primátor mesta a viceprimátori následne kontaktovali predsedov všetkých poslaneckých klubov so žiadosťou, aby navrhli združenia, ktoré finančnú pomoc potrebujú. Na základe ich návrhu bol vypracovaný zoznam. Potom navrhli Mondi SCP koho podporiť a papierne takýto návrh prijali.

Medzi subjektmi, ktoré dostanú finančnú pomoc z prostriedkov Mondi SCP sú združenia, ktoré sa dlhodobo venujú práci s mládežou - MHK Ružomberok, FS LIPTOV, organizujú športový život v meste – Občianske združenie Ružomberok v pohybe, Občianske združenie Ružomberské schody, organizujú podujatia s medziregionálnym charakterom, Dizajn n. o. – Módny návrhár, Zväz slovenských fotografov – Fotoforum, Strom.

„Mesto si uvedomuje, že finančné prostriedky sú v tejto dobe mimoriadne dôležité pre fungovanie akýchkoľvek klubov. Dôležité je ale, že suma 50-tisíc eur by nemohla naplniť potreby každého jedného združenia. Tentokrát boli podporené združenia, ktoré vybrali poslanecké kluby,“ vysvetlil primátor.

Potrebujú kroje

„Fíha, to je pecka. Ak ich nebudeme musieť minúť na prevádzkové náklady, tak určite investujem do krojov, odevných súčastí, obuvi, rýchlo sa derú. Zháňame na ne peniaze grantov. Už nám treba čižmičky, kamizle aj kožúšky. Máme staré, vykúpené z dedín v päťdesiatych rokoch, niektoré už majú možno sto rokov. Sú ošúchané. Rozmýšľame, že ich stiahneme, aby sme ich celkom nezničili a zachovali pre budúcnosť,“ povedal prekvapený Igor Litva, riaditeľ a choreograf FS Liptov, keď sa od nás dozvedel, že súbor dostane osemtisíc eur. Spolu s kolegami sa stará o približne sto folkloristov vrátane detí. Na budúci rok oslávia 75. výročie založenia. Spolu s nimi zabezpečuje vystúpenia a podujatie aj pre mesto.

Ako ďalšiu možnosť využitia uviedol sústredenie členov po prestávke spôsobenej kronavírusom. „Po jari sme sa museli stretnúť, všetko priadne nacvičiť, aby sme sa naštartovali a mohli fungovať. Také sústredenie vyjde na približne dvetisíc eur. Teraz nám po novom roku bude treba podobné.“

Vyslovil poďakovanie vedeniu mesta aj poslancom. „Je to veľmi povzbudivé do budúcna a veľká pocta, že na nás myslia.“

Potešia sa aj ďalší

Rovnakú sumu ako folkloristi dostane Zväz slovenských fotografov (ZSF). Vznikol v roku 1968 v Ružomberku. „Využijeme ich na prácu zväzu, nájmy, ale hlavne na vernisáž fotografií, ktorú robievame každý rok a katalóg. Najlepších približne 120 fotografií potom vystavujeme v šiestich mestách na Slovensku aj v Prahe. A to si vyžaduje nemalé náklady,“ povedal tajomník ZSF Karol Klváček.

Manažér MHK Ružomberok Peter Matejka, potvrdil informáciu, ktorú povedal primátor, že peniaze poslúžia na rozvoj mládeže. V klube je 110 registrovaných hráčov, k nim treba pripočítať približne 30 prváčikov a detí z materských škôl. K dispozícii budú mať desaťtisíc eur. „Spektrum využitia je veľmi široké. Môže ich dať na dopravu, štartovné, kurz korčuľovania, trenažéry.“

Aj Športovému klubu stolného tenisu sa ušlo osemtisíc eur. Jeho 120 členov teraz trénuje a hráva v zrekonštruovanej hale. Stotisíc eur na to poskytol Slovenský olympijský výbor. Čestný prezident klubu Marián Bystričan priblížil využitie dotácie papierní. „Keby pri tom čísle bola ešte ďalšia nula, vedeli by sme ich tiež využiť. Ale veľká vďaka aj za osemtisíc. Šport je poddimenzovaný, športoviská sú staré a stolný tenis je najmasovejší šport na Slovensku. Ak chceme hrať najvyššiu súťaž, musíme prejsť cez deväť líg, v prípade ženského basketbalu hrá najvyššiu súťaž ten, kto sa prihlási. Ale ja vždy poďakujem a držím palce každému. Musíme sa navzájom podporovať a zároveň uznať kvality druhého.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia