Radovan Lauko: K darovaniu krvi ma  motivoval otec

Radovan Lauko: K darovaniu krvi ma motivoval otec

RedakciaAktuality30.7.2019
Radovan Lauko s darcovstvom nekončí

Darcovia sa prihlasujú v zdravotníckych zariadeniach sami, alebo ich vyhľadávajú transfuziologické stanice. Jedným z pravidelných darcov je Radovan Lauko z Martinčeka. Tento tekutý orgán daroval šesťdesiatkrát.

Krv darujem už od svojej osemnástky a dá sa povedať, že ma ku tejto, pre mňa už rutine priviedol otec,“ prezrádza darca Radovan. Táto povinnosť ho tak chytila, že ju daruje nepretržite, každé tri mesiace. „Ani raz sa nestalo, že by som mal zlé výsledky a poslali ma domov, že dnes to nepôjde,“ pýši sa Radovan, ktorý sám raz potreboval krv, keď mal nehodu.

Radovan za svoje darcovstvo získal ocenenia

Darcovstvo berie, už ako samozrejmosť, ako keď si ráno umývate zuby. „Raz som cez sociálnu sieť našiel výzvu - darovať krv pre dievčatko, ktoré bolo onkologickým pacientom. Neváhal som ani chvíľu, krv jej ihneď adresovali,“ s hrdosťou prezradil Radovan. „Vôbec sa netreba báť. Čo tam strach, ale ako pomôžeš, rozmýšľaj,“ prehovára ma Radovan, aby som sa aj ja pridala k darcovstvu. „Navyše prostredie a ľudia v ÚVN Ružomberok, sú ako veľká rodina, atmosféra pri odbere nie je vôbec napätá,“ popisuje mladý muž, ktorý sa vždy na odber pripraví, minimálne zvýšeným príjmom tekutín. Po odbere mu nebýva vôbec zle, niečo zje, vypije čaj, vodu a využije voľno na relax organizmu. Forma relaxu, je už teraz aj primeraná telesná aktivita. „Joj, aj drevo môžem ísť rúbať,“ konštatuje veselo Rado. „Darovanie krvi prospieva aj mne. Viem, že som zdravý a vitálny.“

Za svoje darcovstvo získal ocenenia od Slovenského červeného kríža. „Nikdy som, ale nešiel za tým, že čo dostanem. Vždy som bol rád, keď som si predstavil, ako môj tekutý orgán pomôže a koluje v tele iného človeka,“ vysvetľuje.

K darcovstvu vyzýva zdravých ľudí. Podľa jeho slov, krvi nikdy nie je dosť a človek nikdy nevie kedy ju bude potrebovať.

S darcovstvom ani zďaleka nekončí. „Príďte darovať! Je to úžasný pocit, že človek vie pomôcť niekomu, kto to súrne potrebuje. Na druhej strane získa nad sebou kontrolu. Krv sa obnovuje a červené krvinky sa vytvárajú nanovo, čiže človek je potom odolnejší voči chorobám,“ vyzýva všetkých.

Prosím, kto môžete nájdite si čas 6.8. 2019. OZ Ružomberčan podporuje výzvu ÚVN SNP Ružomberok – FN na darovanie krvi.

Prosíme našich členov, darcov krvi, ale aj tých, ktorí ešte darovať krv neboli , ktorí môžu a chcú darovať krv, aby sa do tejto humánnej akcie zapojili,“ hovorí členka OZ Ružomberčan Jana Streitová.

Krv môžete darovať na oddelení Kliniky klinickej hematológie a transfuziológie ÚVN SPN Ružomberok 6.augusta 2019 od 8.00 do 11.00 hod.

Informáciu nájdete aj na stránke http://www.ozruzombercan.sk/


© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia