Ranné cyklo dostaveníčko v centre mesta

Ranné cyklo "dostaveníčko" v centre mesta

Ján SvrčekAktuality5.6.2024

V rámci celonárodnej kampane Do práce na bicykli, ktorej hlavným cieľom je podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách, sa dnes (5. júna) v Ružomberku pri „vajci“, na Mostovej ulici podávali cykloraňajky.

Na „biku“ prišiel aj primátor mesta Ľubomír Kubáň. „Celkove túto kampaň považujem za veľmi dobrý projekt. Treba ľudí motivovať, aby autá vymenili za bicykel, alebo chôdzu. Navyše je to tiež spojené so zdravým životným štýlom. My sme druhý raz pripravili cyklistické raňajky. Takto ráno sú aj ulice prázdne, čiže ideálny čas,“ dal sa počuť domáci „richtár“ a načrtol aj najbližšie zámery radnice v tomto fragmente: „Máme pripravené dve cyklotrasy. Čo sa týka prepojenia medzi sídliskom Baničné a železničnou stanicou, už len čakáme na finančné prostriedky, aby sa mohla spustiť realizácia. Tiež bol spracovaný projekt cyklotrasy medzi začiatkom Černovej, od autobusovej otočky na Klačne do centra mesta. Uvidíme, či bude úspešný.“

Medzi prvými v raňajkovom sektore sa hlásila Júlia Prokopová z Liptovskej Štiavnice. „Takto na bicykli pravidelne chodím do práce. Nie som zapojená do súťaže, ale na facebooku ma táto akcia oslovila,“ povedala nám 29 – ročná dáma.

Máme na Základnej škole v Likavke svoj tím Mazuro,“ dozvedeli sme sa od Ivice Grafovej. „Keďže na škole len momentálne zastupujem, vlani som do akcie nebola zapojená. Všade však šliapem na bicykli, pričom odradiť ma môže iba silný dážď. Keďže nemám ani auto, ani motorku, tento ´tátoš´ je pre mňa všetkým. Dlho som e-bike brala ako ponižovanie klasických bicyklov. Lenže, na staré kolená človek musí priznať, že dobre slúži. Na bicykli som sa už vyštverala aj na Krížnu.“

Z černovskej „zéešky“ sme zastihli aj členky ďalšieho tímu. „My sme Hlinkáčky,“ prezradila Bibiana Klačková. „Keď je teplo chodíme do práce na bicykloch. Za všetkým je kolegyňa Katarína Hrušková, to je naša ťahúňka. Sama denne z Baničného aj so synom sa takto presúvame do školy. Do kampane sme boli zapojení aj vlani. Ak od ´decák´ dačo chcete, tak potrebujú mať vzory.

V silnej zostave, navyše v jednotných tričkách, sa objavila partia z ružomberskej pobočky Slovenskej sporiteľne. „My máme dve skupiny – Full team a Ružomberské strely. Ja som z jedného a tu kolegyňa Marta Fullová, zastrešuje druhý. Marta z Likavky denne meria štreku do Ružomberka na bicykli. My, ostatní občas chodíme peši, alebo bike - om,“ vravela bankárka Zuzana Kucková.

Reprezentujem firmu Gate, ktorá sídli v areáli bývalého Texicomu,“ prezradila Vendula Matulová, ktorá na raňajky zavítala aj so synom Alexom. „Už aj vlani sme sa zapojili do tejto súťaže, no teraz až s ôsmimi tímami. Je to dobrá vec. Mne sa páči chodiť do roboty na dvoch kolesách.“

Pri kávičke sme zastihli aj manželov Jozefa a Zuzanu Kozárovcov. Je mesiac mobility, tak sme sa prišli. Včera nás odradilo zlé počasie, no dnes pokračujeme. Bývame Pod skalami a sme na ceste do zamestnania. Mierime do Galmmu a tak trošku si to vyžiadalo zaradiť obchádzku. Bicykel je náš veľký kamarát. Pred mesiacom sme s ním boli aj na Morave,“ konštatoval J. Kozár z tímu Osadské medvede.

Tomáš Jacko bol ako „singl“ vyslaný manželkou. „Ja mám home office, čiže z postele idem rovno k počítaču. A tak manželka ma posiela ráno, alebo po robote ísť si zabicyklovať. Dnes ma vyprevadila na raňajky do mesta, ktoré objavila. Takýto tréning určite len potrebujem,“ vysvetľoval tento mladý muž.

K „vajcu“ dorazila aj trojica bratov Kupčovcov. „Síce poobede idem do roboty, ale som tu. Trochu zmena. Všimli sme si príspevok na facebooku a všetci traja sme sa dali dokopy. Veď aj do práce chodíme na bicykloch,“ uviedol Filip Kupčo z nesúťažného rodinného tria.

V Ružomberku sa zatiaľ do obľúbenej kampane zapojilo 35 tímov, 19 zamestnávateľov a 124 osôb. Registrácia sa končí 7. júna.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia