Regiochem v krásnom šate oslávil malé jubileum

Regiochem v krásnom "šate" oslávil malé jubileum

Ján SvrčekAktuality30.4.2024

V administratívnej budove akciovej spoločnosti Mondi SCP v Ružomberku dnes vyvrcholil 5. ročník regionálnej súťaže ôsmakov základných škôl z Ružomberka a okolia v chémii s názvom Regiochem. Išlo o tretie, finálové kolo, v ktorom sa stretlo päť najlepších tímov, ktoré prešli predchádzajúcim sitom. Prvú cenu si odniesli žiaci zo Základnej školy Zerevúca s názvom Zarevúcke kyseliny.

Bolo to vydarené „stretko“ v príjemnej, žičlivej atmosfére, aj so správnym súťažným nábojom a ozajstným „napinákom“ až do konca.

S týmto projektom sa začalo, aby sme na Strednej odbornej škole polytechnickej v Ružomberku pomohli získať žiakov do novootvoreného odboru chemik operátor a zároveň zapojili do našej spolupráce aj základné školy. Už tu chceme ´decká´ viac podchytiť pre chémiu. Je tiež zámer celkove podporiť vzdelanostnú úroveň žiakov,“ objasňovala zaujímavý formát jeho hlavná organizátorka Lenka Štúrová z oddelenia Ľudských zdrojov Mondi SCP. „Do súťaže sa prihlásilo tridsať troj-švorčlenných tímov, spolu 115 žiakov zo štrnástich základných škôl. Prvé dve kolá sa konali online formou. Po nich sa sčítali body a tie určili finalistov.“

Tento rok témou Regiochemu boli Hydroxidy. Finalisti absolvovali tri úlohy. Najprv ich čakal chemický pokus – titrácia, potom vedomostný kvíz a na záver pripravená prezentácia. Tak, ako po minulé roky, skvelou a erudovanou sprievodkyňou dvojhodinového „menu“ bola Helena Drobúlová, učiteľka z Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku. „Nič iné, len túto súťaž moderujem,“ podotkla dáma, ktorej patril mikrofón. „A to preto, že do celého projektu som aktívne zapojená. Vymýšľam a pripravujem úlohy, súťaže. Smelo môžem povedať, že dnes to bolo veľmi príjemné. Mňa len teší, keď aj takto môžeme pomáhať mladým ľuďom vzdelávať sa a získavať nové poznatky v oblasti chémie.“

Pri vyhlasovaní výsledkov, samozrejme, najväčšia radosť vypukla u Zarevúckych kyselín. „Netajím, my sme čakali, že budeme prví, boli sme dobre pripravení,“ gurážne vyhlásil kapitán víťazného kvarteta Carlos Alonso Timko a jedným dychom aj vysvetlil pozadie svojho mena: „Môj ocino je Španiel“. Potom ôsmak zo Zarevúcej prešiel k samotnej súťaži: „Mali sme perfektnú prezentáciu, ale asi zvlášť zavážil kvíz, keď z pätnástich otázok na trinásť sa podarilo správne odpovedať. Myslím si, že nám všetkým celá súťaž dala veľa. Sú to cenné vedomosti do života. Teraz sa už ani chémiu v škole nebudem musieť učiť,“ dodal, aj trochu s úškrnom ambiciózny chalan, ktorý v štúdiu chce pokračovať na bilingválnom gymnáziu, keďže takisto doma je i v jazykoch.

Novou členkou a posilou organizačného tímu bola tento rok aj Gabriela Demčáková zo Strednej odbornej školy polytechnickej. „Práve v odbore chemik operátor, ktorý je v systéme duálneho vzdelávania, pôsobím ako majsterka a hlavná inštruktorka. Pre mladých ľudí je takýto projekt veľmi dôležitý. Žiaci sa museli na všetky tri oblasti pripraviť a tu zažili aj pravú súťažnú atmosféru. Tiež si vyskúšali prezentáciu pod určitým tlakom. Dúfam, že niektorí si pošlú prihlášky aj na našu školu. Práve do Mondi SCP chodíme na odborný výcvik,“ povedala pre náš portál G. Demčáková.

Zaujímavé a hodnotné boli tiež ceny. Všetci členovia víťazného družstva si odniesli z „papierní“ notebook. Tímy na druhej priečke elektro kolobežky, na tretej športové smart hodinky a na „nepódiových“ pozíciách bluetooth reproduktory.

Konečné poradie: 1. Zarevúcke kyseliny (ZŠ Zarevúca), 2. Merus (ZŠ A. Hlinku), 3. Zarevúcke pookies (ZŠ Zarevúca), 4. Esencie (ZŠ sv. Vincenta), 5. Chemické nekuchárky (ZŠ Sládkovičova).

Fotogaléria

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia