Obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky čelí 53-ročný muž z okresu Ružomberok. V sobotu 25. júna vo večerných hodinách jazdil po miestnej komunikácii v Ružomberku na Škode, zastavili ho policajti
„Počas kontroly sa vodič podrobil dychovej skúške s pozitívnym výsledkom 1,84 mg/l, čo je 3,83 promile, alkoholu vo vydychovanom vzduchu. Policajti mužovi obmedzili osobnú slobodu a zadržali vodičský preukaz,“ informuje krajský policajný hovorca Radko Moravčík.
Výškou alkoholu v dychu je to ojedinelý prípad, väčšina vodičov si za volant sadá po vypití menšieho množstva alkoholu. Svedčia o tom predchádzajúce prípady.
V nedeľu 19. júna o 22.30 hod viedla 36-ročná vodička po miestnej ceste v Ružomberku Audi, mala 0,82 mg/l, čo je 1,71 promile, alkoholu v dychu. O pol hodiny na tom istom aute zastavila polícia 49-ročného vodiča, ktorí nafúkal 0,53 mg/l, (1,10 promile).
Začiatkom mesiaca jazdil po Ružomberku vodič autobusu s 2,33 promile. Vodič kamiónu zasa skončil prevrátený na boku v Likavke, nafúkal 1,08 promile. V 24. týždni policajti v Žilinskom kraji počas výkonu služby odhalili 28 vodičov motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu. U 13 s výsledkom nad jedno promile, 15 nafúkalo do jedného promile. Štyria vodiči pod vplyvom alkoholu spôsobili dopravnú nehodu. Alkohol pred jazdou pilo aj 28 vodičov nemotorových vozidiel.
Stupne opitosti
Normálna hranica alkoholu v krvi je 0,1 ‰ (promile), pretože činnosťou baktérií v našich črevách taktiež vzniká alkohol v malých množstvách. Číslo 0,3 – 0,5 ‰ svedčí o požití alkoholického nápoja, pri množstve 0,5 – 1 prichádza podnapitosť.
Pri vyššom množstve alkoholu v krvi už rozlišujeme ďalšie štádiá opitosti:
1. stupeň (1 – 1,5 ‰): vidíme tu spokojnosť, družnosť, veselý výraz tváre, živú mimiku, výrečnosť, smiech, väčší pocit sebaistoty, povznesenosť, starosti sa zdajú byť ľahšie.
2. stupeň (1,5 – 3 ‰): Človek je nekritický, netaktný, impulzívny, spieva, nepočúva ostatných, tacká sa, vidí dvojmo, možno pozorovať začervenanie, zrýchlený tep, neusporiadané pohyby.
3. stupeň (3 ‰ a viac): Človek začína byť unavený, ospalý, zvracia, bledne v tvári. Môže umrieť za úplne banálnych situácií, ktoré by za triezva hravo zvládol (napríklad utopiť sa v kaluži vody). Pri vysokých dávkach nastupuje narkotický účinok alkoholu, bezvedomie, necitlivosť, často sa pomočí, má slabý tep, spomalené dýchanie, rozšírené zrenice, ktoré nereagujú na osvit. V najhoršom prípade nastáva zastavenie dýchania mechanizmom utlmenia dychového centra mozgu. Častejšie príčiny smrti sú však zadusenie sa vlastnými zvratkami alebo zapadnutým jazykom. Nad 3 ‰ alkoholu v krvi nastáva akútna otrava alkoholom.
© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia