Posledný augustový víkend vo Vlkolínci patril remeselníčke, ktorá prezentáciou výroby krojov a dekoračných predmetov uzavrela sériu ukážok tradičných remesiel s názvom Remeslo má zlaté dno.
Počas deviatich víkendov mohli návštevníci Vlkolínca obdivovať prácu siedmich rôznych remeselníkov z blízkeho okolia, ktorí návštevníkom predviedli, ako sa vytvára kroj, paličkujú čipky, vyšívajú a drôtujú ozdoby, vyrezávajú výrobky z dreva, vytáčajú nádoby z hliny, či tkajú koberce. Prácu tkáča, tkáčky, paličkárky, drotárky, rezbára, hrnčiara a krojárky počas osemnástich dní videlo viac než 6000 návštevníkov Vlkolínca. Z toho bolo viac než 1800 cudzincov, najmä z okolitých krajín.
Asi najväčšiu pozornosť návštevníkov budil hrnčiarsky kruh, na ktorom si vytočiť nádobu z hliny vyskúšalo veľké množstvo návštevníkov od detí po dôchodcov. Práca na hrnčiarskom kruhu nie je vôbec taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá a vytočiť misku či vázu z hliny si vyžaduje množstvo sústredenia a trpezlivosti. Výrobky bežnej potreby v domácnosti, ktoré vytváral rezbár, si návštevníci často z Vlkolínca odnášali so sebou. Nejedna čipka vytvorená paličkárkou bude zdobiť "devu", ktorá si nimi skrášli svoje oblečenie. Drôtené ozdoby či výšivka ozdobia príbytky najmä návštevníkov z okolitých krajín, ktorí mali o remeslá veľký záujem.
"Prezentáciou remesiel chceme ukázať tradície, ktoré v našom regióne pretrvávajú vďaka nadšencom, ktorí ich zachovajú aj pre budúce generácie. Tiež chceme vzbudzovať povedomie o bohatej kultúre našich predkov a o tom, že život v minulosti bol náročnejší, no častokrát krajší ako dnes," informuje o prezentáciách remesiel Milan Kolčák, vedúci Informačného centra Ružomberok.
"Ukážky remesiel majú návštevníkom unikátnej lokality, zapísanej do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, spestriť návštevu Vlkolínca, ktorý je mestskou častou Ružomberka. Vidieť a zažiť na vlastné oči podhorskú osadu s okolím, v ktorej akoby zastal čas a v ktorej vidieť a cítiť prácu našich predkov je tým, čo sa so svojimi kolegami snažíme priniesť každému, kto túto lokalitu navštívi," uvádza Gabriela Demčáková, vedúca oddelenia regionálnej politiky Mestského úradu v Ružomberku.
"Návštevníkov ukážok zaujímalo, aké remeslá sa vo Vlkolínci v minulosti vyskytovali, ako si remeselníci zarábali na živobytie, aké predmety zvyčajne vyrábali a aké materiály na ne využívali," informuje Barbora Kupčová z Domu UNESCO Vlkolínec, v priestoroch ktorého sa prezentácie uskutočnili.
"Ak by ste prácu remeselníkov chceli vidieť aj na vlastné oči, tak máte jedinečnú príležitosť. Ukážky prác remeselníkov počas tohto leta ešte nekončia, pretože v sobotu 10. septembra 2022 sme pre návštevníkov Vlkolínca pripravili podujatie plné remesiel a remeselníkov s trochou hudby, pod názvom Remeslobranie vo Vlkolínci, na ktorom ste všetci srdečne vítaní," dodáva Gabriela Demčáková, vedúca oddelenia regionálnej politiky Mestského úradu v Ružomberku.
Ukážky práce remeselníkov pre návštevníkov pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu región Liptov, Mesto Ružomberok, Informačné centrum Ružomberok a Dom UNESCO Vlkolínec. Prezentácia remesiel prebiehala s myšlienkou #ObjavUdržateľnéSlovensko, pri ktorej je jedným z hlavných cieľov využitie toho, čo je miestne a tradičné v konkrétnom území. Preto sa vo Vlkolínci prezentujú miestni remeselníci s remeslami, ktoré majú na území dolného Liptova dlhoročnú históriu.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia