Remeslo má zlaté dno: Víkend bude venovaný krojárstvu

Remeslo má zlaté dno: Víkend bude venovaný krojárstvu

RedakciaAktuality17.8.2023

Návštevníci Vlkolínca majú možnosť počas prázdnin vidieť sériu víkendových prezentácií tradičných ľudových remesiel. Podujatie odštartovalo prvú júlovú nedeľu a pravidelne pokračuje počas celého leta.  Počas víkendu v sobotu 19. a nedeľu 20. augusta  2023 vám  pani Emília Šimčeková predstaví umenie výzdoby kroja.

„Ľudové remeslo pani Šimčekovú veľmi baví a považuje ho za svoj veľký koníček. Myslí si, že krojárstvo a ľudové výšivky pre Slovensko znamenajú tradíciu a kultúrne dedičstvo, ktoré by sme mali zachovávať. Inšpirovala ju mama, ktorá vyrábala kroje a krojované bábiky. Pochádza z Liptovských Sliačov, kde mala možnosť vidieť kroje na rôzne príležitosti – svadba, všedný deň, nedeľa a podobne. Počas štúdia sa tomuto remeslu nemala možnosť venovať. Vrátila sa k nemu pred 10 rokmi a jej záľuba pretrváva až dodnes,“ uvádzajú organizátori.

Slovensko je krajina, ktorá sa môže pýšiť veľkým bohatstvom krásnych a rozmanitých ľudových odevov. Každý kraj na Slovensku bol typický svojím krojom. Slovenské kroje sa šili napríklad z konopy, ľanu alebo bavlny. Kroje sa ozdobovali rôznymi čipkami a plsťou z ovčej vlny. Ich výroba trvala aj niekoľko týždňov, ba až mesiacov. Pomocou krojov sa rozlišovali ľudia podľa kraja, majetku, či náboženstva. Vyjadrovali aj napríklad to, či je niekto slobodný alebo už má deti. Podľa kroja sa vedel určiť aj vek človeka.  Ľudové kroje predstavujú naše kultúrne dedičstvo.

Prezentácia remesiel vo Vlkolínci sa blíži ku koncu. Návštevníci už malimožnosť vidieť korálkovanie, tkáčstvo, rezbárstvo, drotárstvo a hrnčiarstvo.  Počas víkendu 26. a 27. augusta vám ešte pani Nadežda Mišíková predstaví umenie plstenia.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia