Remeslo má zlaté dno vo Vlkolínci

Remeslo má zlaté dno vo Vlkolínci

RedakciaAktuality6.7.2023

Vlkolínec tento rok oslavuje tridsiate výročie zápisu do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pri tejto príležitosti je pripravených viacero podujatí, či už priamo vo Vlkolínci alebo v meste Ružomberok. Tvorivé remeselné dielne vo Vlkolínci sú vhodným spôsobom pre prezentáciu ľudových výrobcov, ale aj možnosť si vyskúšať remeselné postupy. Remeselníci zanechávajú v návštevníkoch pekné spomienky najmä vtedy, ak si so sebou odnesú aj nejaký ich výrobok, ktorý budú používať, alebo si s ním skrášlia obydlie.

Návštevníci Vlkolínca mohli počas prvej júlovej nedele obdivovať šperkárku Danielu Šunderlíkovú z Ružomberka. Ozdoby vytvárala z rôznych farebných guličiek, drevených figúrok. Z nich zhotovovala náramky, náhrdelníky, bábiky. Druhý júlový víkend (8. a 6. júla) stretneme vo Vlkolínci Emíliu Šimčekovú, ktorá predstaví umenie výzdoby kroja.

Počas práce remeselníčky sa môžete pristaviť a pohovoriť si o technikách, ktorými tvorí, prípadne o výrobkoch, ktoré z jej rúk už vzišli. Veríme, že umenie tohto tradičného remesla vás zaujme a odnesiete si z Vlkolínca množstvo zážitkov a dojmov. Pani Šimčeková vytvára textilné dekoračné predmety, doplnky či vrecúška z prírodných materiálov. Vo Vlkolínci bude vyšívať rôzne ľudové vzory. Návštevníci sa môžu naučiť tradičné pracovné postupy vyšívania.

Podľa slov samotných remeselníkov sa okoloidúci radi pristavia, aby si pozreli na ich prácu a častokrát to nezostáva len pri pozeraní. Rozhovormi o pracovných postupoch sa niečo z remesla nalepí aj na nich, a tým sa povedomie o remeselnej výrobe nenápadne dostáva ďalej. Veď takmer všetci remeselníci sa s remeslom sami stretnú buď v rodine, na jarmokoch alebo pri podobných ukážkach, kde sa im niečo zapáčilo a neskôr sa tomu začali venovať aj oni. Opakovaním výrobných postupov sa postupne zdokonalili na takú úroveň, aby mohli svoju prácu prezentovať ďalším záujemcom.

Remeselníci, ktorí odprezentujú svoje remeslo, sú zväčša miestni, z Liptova a blízkej Oravy. "Každoročne sa snažíme pozývať remeselníkov, ktorí žijú a pracujú v regióne Dolného Liptova. Nie vždy sa nám darí dohodnúť si termíny kvôli pracovnej vyťaženosti. Veríme, že tohtoročný výber remesiel návštevníkov zaujme a spríjemní im návštevu Vlkolínca," informuje Barbora Kupčová z Domu UNESCO Vlkolínec.

"Veríme, že ukážky tradičných remesiel spríjemnia návštevníkom ich pobyt vo Vlkolínci a odnesú si dobrý pocit z návštevy pôvodnej podhorskej osady, ktorá sa zachovala dodnes a urobia si obraz o ťažkom živote v horských oblastiach severného Slovenska, pretože: "Remeslo má zlaté dno," doplnila B. Kupčová.

Ukážky práce remeselníkov pre návštevníkov pripravila oblastná organizácia cestovného ruchu región Liptov, Mesto Ružomberok, Informačné centrum Ružomberok a Dom UNESCO Vlkolínec, ktorých zriaďovateľom je Kultúrny dom Andreja Hlinku a.s.

Prezentácia remesiel prebieha s myšlienkou #ObjavUdržateľnéSlovensko, pri ktorej je jedným z hlavných cieľov využitie toho, čo je miestne a tradičné v konkrétnom území. Preto sa vo Vlkolínci prezentujú miestni remeselníci s remeslami, ktoré majú na území dolného Liptova dlhoročnú
históriu.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia