Rendezvous pod schodmi patrilo spomienke na Radku Berešíkovú

Rendezvous pod schodmi patrilo spomienke na Radku Berešíkovú

RedakciaAktuality22.11.2018

Pravidelné podujatie Rendezvous pod schodmi malo v stredu svoje 29. literárne posedenie v Mestskej knižnici (MK) v Ružomberku. Zúčastnili sa ho spisovatelia, ktorých spája mesto Ružomberok a pochádzajú z Liptova. Boli medzi nimi Anna Ondrejková, slovenská poetka, dramaturgička, herečka a výtvarníčka z Liptovského Mikuláša; básnik Ivan Šobáň a básnik a fotograf Róbert Nemčík. Týchto všetkých spojil osud ružomberskej poetky Radky Berešíkovej (*1981), ktorá je od roku 2012 už v básnickom nebi. Jej odkaz zhmotnil jej otec. Medzi všetkými hosťami bol aj Radislav Kendera, ktorý moderoval besedu. Diela autorov predstavila riaditeľka MK Tatiana Babincová.

Slovenská poetka Anna Ondrejková knižne debutovala v roku 1975 zbierkou básní Kým trvá pieseň. Odvtedy formuluje svoj vnútorný svet, ktorý sa neodtŕha od vonkajšej reality, ale citlivo naň reaguje. V jej osobe má slovenská poézia silnú ženskú osobnosť. Venuje sa nielen svojej tvorbe, ale k literárnej činnosti priťahuje aj iných. Podobne to bolo aj Radky Berešíkovej, Ivana Šobáňa a Róberta Nemčíka.

O osobnosti Radky Berešíkovej rozprávala Anna Ondrejková s veľkou vážnosťou. Cení si na nej je tvrdú prácu. „Zdalo sa mi, že Radka sa snaží využiť svoj čas života naplno. Vedela, že má ťažkú chorobu, a preto sa snažila robiť veci veľmi rýchlo. Prejavilo sa to napríklad pri našich tvorivých stretnutiach v knižnici. Posadili sme ju k počítaču a svoju úlohu mala hotovú prvá,“ zaspomínala Ondrejková.

Na spoločné stretnutia s Radkou si rád spomína aj jej priateľ Róbert Nemčík. Podľa jeho slov ho Radka pritiahla k literatúre, za čo jej ďakuje. Prízvukoval, že ho prosila, aby za ňou neplakal, keď tu už nebude. „Vedela, že je vážne chorá. Hovorila mi, že príde za mnou v podobne motýľa. Viem, že aj teraz sa na nás pozerá,“ vyslovil s radosťou.

Do štvorice literárnych hostí na tradičnej ružomberskej besede Rendezvous pod schodmi patril teraz aj básnik Ivan Šobáň z Liptovského Hrádku. Ako poet sa prvýkrát predstavil v roku 1995 zbierkou Prichádzam nepoznaný. Rok 2001 mu priniesol pocity hrdého otca nad zrodom svojej druhej básnickej zbierky Kolovrátok. Medzi druhou a treťou zbierkou básní vyšla bibliofília s ilustráciami liptovskomikulášskeho výtvarníka Jaroslava Uhela - Rozpravy z ticha. V roku 2008 uviedol do života svoju tretiu knihu básní Okom duše. V knihe je tridsaťštyri básní, ktorých nehu a krásu posiela Ivan do sveta. Vyznievajú z nich čisté ľudské túžby po šťastí a pokora s prijatím osudu. Žije v Liptovskom Mikuláši. „Odkaz Radky Berešíkovej si pripomíname aj prostredníctvom literárnej súťaže Trojruža. Stále nachádzame jej nové práce a predpokladám, že ich raz vydáme aj knižne,“ povedal v závere besedy Kendera.

Ružomberské stretnutie spisovateľov pripravili Literárny klub ružomberských spisovateľov, Spolok slovenských spisovateľov Žilina a Mestská knižnica v Ružomberku.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia